Dojetí při romantických nebo smutných scénách, napětí při akčních filmech, smích při komediích. Škála pocitů, které člověk může zažít v kině, je široká. Mnozí diváci ale už někdy při návštěvě kina pocítili také méně příjemný pocit trapnosti - to když si šli sednout na svá místa a najednou jim nebylo jasné, na kterou opěrku po boku sedadla si mají položit kelímek s pitím či svou ruku, aby neomezovali vedle sedícího člověka.

Margot Robbie s diváky filmu Barbie
Růžový zázrak. Filmová Barbie rozjela nekonečnou párty a zachránila kina

Vše se samozřejmě dá vždy vyřešit domluvou se spolusedícím. Podle předsedkyně Asociace provozovatelů kin Michaely Sekerášové se ale přesto dá řídit také určitými pravidly. „Pokud je sedadlo číslované u područky, odkládáme nápoje do držáku této područky. Pokud z číslování není zřejmé, která područka k sedadlu patří, platí pravidlo pravé ruky,“ nastínila Sekerášová pro další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.

100 otázek a odpovědí100 otázek a odpovědíZdroj: Deník

Také vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám ji na adresu 100otazek@denik.cz.

Nezapomenout na ohleduplnost

Není však žádné velké faux pas, pokud člověk na tuto poučku v kině zapomene, nebo mu třeba jako levákovi jednoduše víc vyhovuje opěradlo po levé straně sedačky. Při řešení takové situace s cizím spolusedícím stačí být zdvořilý a vše si slušně vysvětlit či poprosit.

„Nutí nás to ke komunikaci, slušnému chování a ohleduplnosti. Návštěva kina není jen o filmovém zážitku, ale je to také místo setkávání lidí, známých i neznámých. Ohleduplnost a takt jsou ve slušné společnosti vždy na místě. Je důležité respektovat hranice ostatních a vzájemné naslouchání si je k tomuto nejlepší cesta,“ poznamenala předsedkyně Asociace provozovatelů kin.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
Proč se někde jezdí vlevo a jinde vpravo?

Při návštěvě kina by lidé kromě toho měli myslet i na další zásady slušného chování. Každý provozovatel kina ve svém návštěvním řádu určuje, zda divák smí nebo nesmí vstoupit na promítání s jídlem a nápoji, a obecně by se zde měli lidé chovat podobně jako v divadle - nerušit ostatní při kulturním zážitku.

Filmový průmysl, natáčení, kinosál, kamery. Ilustrační fotoZdroj: Shutterstock

„Návštěvníkům multikina není dovoleno používat mobilní telefon během filmového představení, přecházet z jednoho kinosálu do jiného bez platné vstupenky pro daný kinosál, rušit filmová představení hlasitým hovorem, pískáním a jiným způsobem odporujícím zásadám společenského chování,“ uvádí například návštěvní řád sítě multikin CineStar.

Striktně zakázané je pak ve všech kinech pořizovat si jakýkoliv záznam promítaných filmů - na to koneckonců upozorňuje spot na počátku každého promítání.