Fanoušci astronomických jevů mají v červnu nabitý program. Po několika předchozích úkazech je v noci z 21. na 22. června čeká pozorování téměř nejníže položeného úplňku, který v Česku lze spatřit.

Podle expertů z Astronomického ústavu Akademie věd ČR na některých místech nevystoupá výš než nad deset stupňů nad obzor. Důvodem je, že Měsíc se bude nacházet poblíž nejjižnějšího bodu na své dráze, která je mírně skloněná od roviny zemské dráhy. Toto místo se nachází v souhvězdí Střelce.

Po celý rok je možné v Česku pozorovat různé vesmírné úkazy:

Lidem tak zejména při východu a západu bude připadat větší než obvykle. Jedná se však o optickou iluzi. Lidský mozek totiž porovnává Měsíc se vzdálenými objekty na obzoru. Díky tomu pak vypadá ohromnější, než když se nachází vysoko na obloze.

„Patrné bude žlutější zbarvení a menší jas Měsíce,“ sdělil ČTK astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Dodal, že při malé výšce bude dost hrát úlohu zeslabení světla v zemské atmosféře, neboť paprsky jdoucí od Měsíce k pozorovateli budou muset urazit delší dráhu zemským vzduchem.

Jahodový Měsíc má přezdívku od původních obyvatel Ameriky:

| Video: Youtube

Pozorování Jahodového Měsíce však mohou po celém Česku překazit páteční bouřky, které se podle Českého hydrometeorologického ústavu budou tvořit večer zejména na Moravě a ve Slezsku.

Jedinečná událost

V případě, že sledování nejníže položeného Měsíce letos nevyjde, je možné si vše vynahradit v příštím roce, konkrétně 11. června.

„Další podobná příležitost pak nastane 22. června 2043. Jedná se tedy o poměrně jedinečnou příležitost,“ upozornil pro ČTK Horálek.

Server Live Science dále poznamenal, že se jedná o nejvzdálenější úplněk od Slunce v roce. Je to proto, že Země se po mírně eliptické dráze od Slunce vzdaluje. Nejdál bude 5. července.

Přezdívka od amerických kmenů

Červnovému Měsíci se přezdívá jahodový. Podle webu Time and Date jej tak nazvali původní obyvatelé Ameriky, protože v tomto období dozrávají lesní jahody.

Někdy během léta, nebo podzimu máme spatřit vzácnou hvězdu:

Podle Centra pro indiánská studia jej původní obyvatelé oblasti Velkých jezer znají také jako Kvetoucí Měsíc.

Rok plný pozorování

V červnu Češi mohli na obloze už spatřit noční svítící oblaka. Tato příležitost se může naskytnout po celý měsíc. Do července lze také pozorovat mnohem víc družic než normálně. Nejpozdější západ Slunce bude viditelný 25. června ve 21 hodin a 2 minuty. Pozorovatelná byla dříve hvězda Spica v konjunkci s Měsícem. V květnu noční oblohu rozzářila velmi silná polární záře. Viditelné byly i meteorické roje Akvaridy a Lyridy.