Červenohnědý meteorit, který experti pojmenovali NWA 13188, objevili v saharské poušti v Maroku už před pěti lety. Až později si uvědomili, že je možná zajímavější, než se na první pohled zdá.
Zjistili totiž, že je složený z materiálu velmi podobného specifického typu vulkanických hornin, který je vědcům známý. Skupinka výzkumníků vedená expertem z Aix-Marseille University ve Francii Jérômem Gattaccecou podle portálu LiveScience nyní oznámila, že věří, že se jedná o horninu, která vznikla na Zemi. Teprve před nedávnem znovu dopadla překvapivě na naši planetu.
Dalším důkazem o cestě horniny je roztavená povrchová vrstva, která je známkou toho, že meteorit částečně shořel v zemské atmosféře. Vědci rovněž našli stopy izotopů, což znamená, že hornina byla vystavena kosmickému záření. Úroveň prvků podle vědců naznačila, že hornina byla ve vesmíru nejméně deset tisíc let.
Náraz asteroidu
Jak se vůbec kousek skály dostal pryč ze Země? Badatelé uvažují nad dvěma scénáři. První je, že ji přímo do vesmíru katapultovala mohutná sopečná erupce, druhý popisuje dopad obrovského asteroidu. Výzkumníci se přitom přiklánějí k druhé možnosti, je totiž téměř nemožné, aby sopečná erupce vymrštila kameny tak vysoko. I kameny vybuchující z rekordní sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai dopadly pod okraj zemské atmosféry.
Ohledně původu meteoritu vzplála ve vědecké obci bouřlivá diskuze. Někteří se domnívají, že se hornina mohla zrodit i jinde ve Sluneční soustavě. „Není pochyb o tom, že se jedná o meteorit. Je otázka debaty, jestli opravdu pochází ze Země,“ citoval web Space geologa z Goethe University Frankfurt v Německu Franka Brenkera.
Pochybnosti
Podle kurátora sbírky meteoritů v Přírodovědném muzeu ve Vídni Ludovica Ferrièra je ke vznesení závěrů nutno provést rozsáhlejší vyšetřování. „Bez toho, aniž bychom věděli, jak je meteorit starý, nebo abychom mohli analyzovat impaktní kráter, je těžké určit, jak hornina opustila či znovu vstoupila do atmosféry Země,“ vylíčil.
Jaké jsou nejcennější meteority nalezené na Zemi?
Stáří je přitom nezbytný ukazatel původu meteoritu. Pokud je NWA 13188 opravdu hornina pocházející ze Země, musí být mnohem mladší, než je Sluneční soustava, tedy 4,5 miliardy let.
Výzkumný tým chce v budoucnu provést další analýzy, aby zjistil přesné stáří horniny a další informace, na základě kterých by mohl určit přesnější způsob, jak byl meteorit katapultován ze Země.
NWA 13188 není prvním pozemským meteoritem, který kdy byl objeven. V roce 2019 výzkumníci identifikovali neobvyklý kus kamene, který na Měsíci vzali astronauti z mise Apollo 14 z roku 1971. Jeho složení badatele opět překvapilo. Našli v něm totiž úlomky křemene, živce a zirkonu, tedy materiálů, které pocházejí ze Země.