Tým badatelů z Cardiffské univerzity ve Walesu objevil molekulu u sousední planety už před třemi lety, nyní přišel s novými poznatky. Vědci je představili na konferenci National Astronomy Meeting 2023.
Proč zkoumat právě Venuši? Inspirace podle profesorky Jane Greavesové přišla při sledování výzkumů na jiných planetách Sluneční soustavy, třeba Saturnu a také díky vylepšeným dalekohledům, které poskytují větší možnosti sondování atmosfér okolních planet.
„Od roku 2017, kdy jsme získali počáteční data, jsme dosáhli významného pokroku. Mohli jsme zaměřit pozornost na analýzu chování fosfanu, nikoliv na jeho nalezení. Jde o pochopení toho, jak se v čase mění a jaké důsledky by to mohlo mít,“ uvedla podle portálu Interesting Engineering Greavesová. Množství fosfanu je podle ní relativně stabilní, občas se jen mírně zvyšuje či snižuje, což je při interpretaci významné.
Může být na Venuši život?
V následujících studiích se vědcům předchozí nález prvku nepodařilo reprodukovat. Nejnovější data získaná pomocí dalekohledu Jamese Clarka Maxwella v observatoři Mauna Kea na Havaji přesto potvrdila, že fosfan se hlavně v hlubších vrstvách atmosféry Venuše opravdu vyskytuje.
To naznačuje, že se jeho zdroj nachází buď uvnitř mraků, nebo pod nimi. „Je to zajímavé zejména proto, že existuje vzdálená možnost, že v mracích na Venuši existuje nějaká forma života,“ vylíčila nadšeně odbornice.
Fosfan je podle portálu Space generován mikroorganismy žijícími v prostředí s velmi nízkým obsahem kyslíku. Expertka vysvětlila, že pokud se tato látka odhalí v jiných světech, než je Země, jedná se o potenciální biologický podpis nějakého mimozemského života.
Několik plánovaných misí
I přes velké nadšení v roce 2020 ohledně možnosti mimozemského života na Venuši experti upozorňují, že v současné době neexistují žádné přímé důkazy, které by takové tvrzení podporovaly. Tým je přesto i nadále odhodlán přijít tajemství fosfanu na Venuši na kloub. K tomu by mohly napomoct plánované vesmírné mise.
Americká vesmírná agentura NASA chystá například projekty zvané VERITAS a DAVINCI. Druhý z nich bude studovat chemické složení atmosféry Venuše a je důležitý pro větší pochopení jejího vývoje a jak se liší od té zemské. VERITAS zase bude mít za cíl zmapovat povrch Venuše ve vysokém rozlišení.
Mise plánuje i Evropská kosmická agentura, která chce pomocí sondy EnVision provést na Venuši radarové mapování s vysokým rozlišením a rovněž studovat její atmosféru. Projekt má expertům napovědět, proč se Venuše a Země vyvíjely odlišně. Obzvláště nadšení jsou pak vědci z menší mise plánované vědeckým programem Breakthrough Initiatives, která chce na Venuši poslat sondu, která bude zkoumat tamní mračna právě na fosfan a další známky života.