Podle profláklé historky z období vesmírných závodů v polovině 20. století investovala NASA miliony dolarů do vývoje pera, které by dokázalo psát bez gravitace. Jejich sovětští kolegové a soupeři v dobývání vesmíru ovšem svým kosmonautům jednoduše dali obyčejné grafitové tužky. 

Tento příběh koluje už dlouhá desetiletí, lidem postupně přicházely hromadné e-maily ohledně peněz vyhozených z okna dlouho před nástupem sociálních médií. Řetězový e-mail byl ovšem stejně jako většina takto předávaných zpráv nepravdivý.

Proč Američané nechtěli tužky

Tužky zprvu používali jak Rusové, tak Američané. Vědci si ovšem uvědomovali, že ve vesmíru představují nebezpečí všechny drobné částice, které se mohou zachytit v citlivých strojích. Mezi ně patří například zbytky tužek nebo zlomené tuhy. Ty můžou navíc ohrožovat i astronauty, uvedla NASA. Znepokojovalo je i to, že se při psaní uvolňují mikroskopické částečky elektricky vodivého grafitu. 

Velký problém viděli odborníci i v tom, že tužky a jejich hobliny jsou hořlavé. Na předcházení jakéhokoliv hazardu s ohněm si dávali záležet obzvláště poté, co v roce 1967 při misi Apollo 1 uhořeli všichni tři astronauti.

close Astronaut používající vesmírné pero info Zdroj: NASA, tiskový materiál zoom_in Astronaut používající vesmírné pero

NASA proto spustila výzkum ohledně použitelnosti kuličkového pera v beztíži. Od projektu ale brzy upustila, neboť by stál příliš mnoho peněz.

Sen NASA splnila soukromá firma

Na vývoj nového pera se vrhla společnost Fisher Pen Company, která do něj údajně investovala jeden milion dolarů. Jejich vesmírné pero dokáže psát vzhůru nohama, v mrazivých teplotách i v bodu varu a dokonce pod vodou a v jiných kapalinách.

| Video: Youtube

Inkoust v novém peru totiž neproudí pomocí gravitace jako u obyčejného kuličkového pera, ale pomocí natlakovaného dusíku. Navíc až do momentu, kdy se s perem píše, zůstává v gelové konzistenci a neteče, uvedl web časopisu Scientific American. Hotové výrobky NASA od firmy kupovala.

Dnes astronauti používají pera, fixy i tužky

Vesmírná pera používají astronauti dodnes. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ale také píšou barevnými fixami sharpie a tolik doposud odsuzovanými tužkami.

„Mechanické tužky posádka obvykle používá k zapisování číselných hodnot potřebných k provádění palubních operací. Je skvělé mít možnost něco v postupech vymazat, když se změní situace, což se často stává,“ vysvětlil astronaut NASA Clayton Anderson.

Díky technologickému pokroku se už navíc odborníci nebojí zlomených tuh, které by mohly udělat nepořádek v přístrojích. Moderní filtrační systém je efektivně z prostoru odstraní dřív, než nadělají škody, uvedl web ScienceAlert.

| Video: Youtube