Výstavní síň připomíná významné osobnosti výtvarného života, bývalé členy neformálního tvůrčího seskupení Sušské palety. Patří k nim především akademický sochař a malíř Franciszek Świder velikán výtvarné scény na Karvinsku, známý svými vitrážemi, četnými obrazy nebo pomníkovými skulptury a sochami.

Akademický sochař Otta Cienciala skvělý výtvarník, jehož díla zdobí městské ulice i podstavce v galeriích. Brněnský rodák, akademický malíř Josef Kolář se svými malbami krajiny Ostravska a Karvinska. Výtvarník, grafik a malíř Bronislav Kaleta, snad nejlepší kronikář slezské krajiny. Orlovská rodačka Alena Pšenková, která ráda malovala květiny, slečny v krásných kloboucích a sem tam i krajiny.

Nejmladším ze skupiny je Ladislav Čonda, malíř s velkou fantazií, kterého díla zobrazují karikující chvíle života. Jako host vystavuje Dáša Pšenková, dcera zesnulé malířky. „Byli to vynikající lidé, dobří kamarádi, výborní umělci. Ke všem jsem měl vřelý vztah a myslím si i za své kolegy, že nikdy na ně nezapomeneme. Byli součástí našeho života,“ zavzpomínal Bohumil Kubíček malíř, literát a protagonista Sušské palety.

O hezký kulturní zážitek se na vernisáži postaral učitel hudby Roman Kulla (akordeon), žáci Michal Němčok (buben) a Jakub Jarolím všichni ze Základní umělecké školy Leoše Janáčka. Výstava potrvá do konce března.