Zhruba do těchto časů se můžete přenést prostřednictvím dobových fotografií, které jsou k vidění v bohumínském Salonu Maryška. Na výstavě nazvané Bohumínský Cimrman aneb co se v kronikách nedočtete, můžete vidět Bohumín v letech 1900 až 1914), tedy za Rakousko-Uherska.

Shromáždit unikátní snímky se podařilo dvěma zaníceným amatérským historikům – Eduardu Benešovi a Jiřímu Spáčilovi, kteří jednak připravili výstavu a navíc pravidelně pořádají besedy a zájemcům promítají další snímky zachycující obrazy z dějin města. S Eduardem Benešem jsme si o výstavě minulý týden povídali.

Jak vznikl nápad shromáždit tyto snímky?
„Náhodou, jak už to bývá. V dnes již neexistující Baeckerově vinárně založené v roce 1898 jsme našli německy psaný nápis, který svým v překladu připomínal cimrmanovský styl. Začínalo to nějak takto: „S krásnými ženami a dobrým vínem můžeš být vždycky spokojený."
A právě ten cimrmanovský styl mě inspiroval v tom, že jsem na každé fotce hledal postavu, která by Cimrmana něčím připomínala. Není to samozřejmě skutečný Cimrman, pouze je mu podobný. Tak jsem k těm fotkám vymyslel i texty v cimrmanovském duchu."

Takže Bohumínský Jára Cimrman?
„Nikoli Jára Cimrman. Pozor! Tato postava je pod autorskými právy, čehož jsem si byl samozřejmě vědom a psal jsem proto panu Zdeňku Svěrákovi, jakožto držiteli licence na toto jméno. No a on mi odpověděl, že můžu použít název Bohumínský Cimrman."

Kolik fotografií tedy s kolegou Jiřím Spáčilem na výstavě v Salonu Maryška představujete?
„Je tady asi 30 snímků, z nichž za nejvzácnější já osobně považuji obrázek s textilním obchodem Leopolda Tasslera, což byl první obchod v Bohumíně, který stával na dnešní třídě Čs. armády. Otevřen již v roce 1868, vedle byla hospoda a nahoře v domě hotel. Dnes na jeho místě stojí kruhový objezd u supermarketu Billa."

A co ten velký obraz, na které je stará tramvaj?
„Ten snímek zachycuje Bohumín v roce 1905. Tramvaj, kterou tam vidíte, v té době jezdila po Nádražní ulici, na kterou kolmo navazuje dnešní třída E. Beneše. Po ní od roku 1914 jezdila druhá linka z Bohumína do Hrušova."

Snímky, které se tady lidé mohou až do listopadu prohlédnout, jsou unikátní a pro pamětníky jistě zajímavé. Předpokládám, že ve shromažďování těchto historických dokumentů pokračujete, abyste mohli třeba i tam mladším představit město, jak vypadalo před 100 lety.
„Samozřejmě. Už dokonce máme další snímky, které pomítáme na besedách na televizi. Jsme velmi mile překvapeni zájmem lidí o tyto věci. Jak dnes vidíte, salon je plný a stejně jako už několikrát promítáme snímky a odpovídáme lidem na otázky, co je na té které fotce zachyceno, kde je to místo a podobně."

A nosí vám lidé staré snímky?
„Právě že moc ne. Důvod je prostý: pamětníků bývá a starých pohlednic už je mezi lidmi jen pár. Je to přece jen už více než 100 let a málokdo si už dnes ty časy pamatuje. Většina fotek, které se nám podařilo získat, je stažených z pohlednic od majitelů, anebo z internetu."