Vydalo ji v těchto dnech město Karviná.

„Nejnovější kniha zachycuje epizody z manželství Jiřího Larische a Marie Louisy von Wallersee na pozadí dobových událostí, které se koncem 19. století odehrávaly na císařském dvoře Habsburků,“ vysvětlila tisková mluvší karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Výpravná kniha je psána čtyřjazyčně - v češtině, němčině, angličtině a polštině. Vyšla právě v těchto dnech a je k mání zatím u knihkupců, brzy bude k dostání i v karvinském infocentru .

S historií Karviné je šlechtický rod Larisch-Mönnichů neodmyslitelně spjat – také jeho představitelé rozhýbali v průběhu 19. století industrializaci regionu, nesporný je také jejich podíl na rozvoji těžby černého uhlí na Karvinsku. „S rodem je také přímo svázána řada památek na území města, především pak stavěli zámek Fryštát,“ dodala mluvčí. Památky a jejich historii mapuje řada publikací vydaných městem – z posledních zaujaly například Karviná-Město v kráse památek, Lottyhaus, Zaniklý zámek Ráj v osudech staletí nebo knížka Minulostí zámeckých parků v Karviné.