Regionální knihovna Karviná například nabídne novým čtenářům, stejně jako občanům nad 70 let, členství na rok zdarma. V Karviné–Mizerově 6. října od 10 do 11.30 hodin knihovnice přiblíží práci a služby knihovny studentům středních škol a vysoké školy v Karviné. Internetové setkání pro širokou veřejnost je na programu tentýž den od 10 do 11 hodin. Na setkání předškoláků a prvňáčků v dětském oddělení budou děti pasovány na čtenáře knihovny a zároveň si knihovnu prohlédnou. Ve středisku v Karviné–Novém Městě pomohou začátečníkům i těm pokročilejším v orientaci při práci s počítačem na „Pondělních internetových setkáních“, děti si mohou vyzkoušet ilustrovat svou oblíbenou knížku. V Karviné-Ráji se děti naučí knihy udržovat a opravovat.

Půjčování CD a DVD zdarma v Týdnu knihoven má pro své návštěvníky nachystáno Středisko hudby a umění v Karviné–Fryštátě.

Také v Českém Těšíně je připravena Malá škola internetu nejen pro seniory. V knihovnách v ulicích Ostravská, Havlíčkova a ve Svibici bude tato činnost probíhat ve čtvrtek 9. října mezi 10 a 12 hodinou, v ulici Nádražní pak v pondělí 6. října mezi 9. a 12. hodinou Na lekce je třeba se objednat na telefonním čísle 558 746 950. Akce pro celou rodinu s názvem škola naruby proběhne 7. října od 16 hodin zároveň v knihovnách v ulicích Ostravská, Havlíčkova i ve Svibici. Více informací na www.knihovna.ctesin.cz.

Orlovští čtenáři budou mít tu výhodu, že ze dvou nově zapsaných čtenářů, kteří přijdou spolu, zaplatí registrační poplatek pouze jeden, druhý bude mít registraci na 1 rok zdarma. Ve dnech 6. a 7. října nabídne orlovská knihovna ve stánku před budovou knihovny ke koupi vyřazené knihy za symbolické ceny, a to od 9 do 17 hodin. Herci ostravské komorní scény budou v knihovně besedovat 7. října v 10 hodin. Dopoledne otevřených dveří je připraveno na 8. října. Prohlídky městské knihovny začnou v 9, 10 a 11 hodin. Více na www.knihovna-orlova.cz.