Řada akcí už velikonoční čas zahájila, například v Bohumíně se velikonoční jarmark konal již poslední březnovou sobotu, v Havířově tu právě uplynulou.
V Karviné se na velikonoční jarmark s tradičními ukázkami lidových řemesel a dobových atrakcí mohou těšit tento pátek. Pro děti jsou připraveny hry a soutěže, mohou si uplést karabáč nebo zkusit vyrobit kraslici, hrát jim budou pouliční divadelníci a pobaví kejklíři.
Podobná akce je naplánovaná na dnešek v Orlové. V 9 hodin začíná velikonoční jarmark před městským domem kultury. Uvnitř Probíhá až do pátku tradiční velikonoční výstava (velikonoční kraslice, karabáče, ozdoby, dárky, ubrusy a prostírání, věnce a jiné velikonoční dekorace.
Velikonoční atmosféru můžete nasát také v orlovské pobočce Muzea Těšínska, kde se až do 8. dubna můžete učit vyrábět košíčky na kraslice a drátkovat kraslice s paní Soňou Kavanovou.
Velikonoční jarmark v podobě workshopu pro děti i dospělé připravili na velikonoční prázdniny v Karviné. Tradiční tvořivá dílna potrvá v KSVČ Juventus dva dny, čtvrtek 9. dubna a pátek 10. dubna, vždy od 9 do 17 hodin. „Smyslem akce je přiblížit široké veřejnosti tradice Velikonočních svátků spojenou s rukodělnou tvorbou a ochutnávkou svátečních jidášů a perníčků. Mezi tradiční aktivity patří pletení pomlázky z proutí, zdobení kraslic tradiční voskovou technikou, pečení jidášů a perníčků,“ uvedla pracovnice Juventusu Martina Klužáková.
Všechny atrakce mohou děti využít za symbolickou částku určenou na zakoupení materiálu. „Pro děti máme k dispozici základní materiál. Avšak pro kreslení kraslic si musí přinést svá vyfouknutá vajíčka, nejlépe bílá,“ dodala.
Podobné akce čekají tento týden děti a jejich rodiče v Havířově. Ve čtvrtek od 9 do 12 hodin proběhne ve středisku volného času Asterix v ulici M. Kudeříkové Velikonoční krasličení. Po celý den se v dětském oddělení havířovské Městské knihovny ve Šrámkově ulici koná velikonoční tvoření. V pátek od 10 hodin mohou zájemci v dětské knihovně ve Werichově ulici se vyrábět klece s ptáčky Proč je středa Škaredá, čtvrtek Zelený, jak je to s otevíráním pokladů na Velký pátek, proč koledníci dostávají vajíčka a spoustu jiných zajímavostí, se děti můžou dovědět prostřednictvím zábavného testu, který proběhne dnes v pobočce Regionální knihovny v Karviné-Ráji.
Od středy do pátku se popustí uzda fantazii a děti si mohou vyrobit originální velikonoční symboly. Na výrobu budou potřebovat barevné stuhy a vyfouklé vajíčko.
S přípravami Velikonoc neotálím, říká Jana Suchánková
Rohlíčky „na slano“ s klobásou a se zelím, velikonoční nádivku a další speciality vztahující se k blížícímu křesťanskému svátku si připravili členové bohumínského sdružení Maryška společně s kolegy se sdružení Přátel bohumínské historie na festivalu Wypieki o jídle a velikonočních zvycích v polských Zębrzydowicích.
Porotu zaujali natolik, že si odnesli první místo v soutěžní kategorii „velikonoční koš“. „Na porotu udělal náš stůl celkový dojem, proto se nás rozhodli ocenit,“ říká jedna z autorek pochutin na velikonočním stole Jana Suchánková. „Ještě jsem chtěla připravit šoudra, což jsou zapečené uzeniny, ale nakonec jsem od toho upustila a dobře jsem udělala, protože to tam měli všichni,“ řekla Suchánková s tím, že si tento recept nechá až na doma.
Vůbec oslava tohoto svátku je pro tuto ženu jako významný křesťanský akt, dlouho připravovanou záležitostí.
„S přípravami začínám už ve středu. Kromě připravování různých pochutin se snažím i vyzdobit byt motivy svátku. To znamená, že připravuji ozdobení, kraslice, vylepuji různé motivy na okno a podobně,“ říká obdivovatelka tohoto svátku. Ač u mnoha žen nepatří Velikonoce k nejoblíbenějším dnům v roce, ona si je užívá. „Ano, mám tento svátek ráda. I když to není samozřejmě jako za mlada, kdy jsem si užívala více,“ vzpomíná s úsměvem Suchánková. Své mnohaleté zkušenosti s přípravou velikonočních pamlsků žena zhodnotila i na soutěži v Zebrzydowicích.
„V letošním roce se společně s občanským sdružením Maryška na festivalu představila řada našich kamarádů a každý z nich přispěl svou nápaditostí k originálnímu pojetí bohumínského stolu,“ dodala předsedkyně občanského sdružení Maryška Kamila Smigová.
Naučila jsem kraslice drátkovat i své vnučky, říká žena
K neodmyslitelným symbolům nejvýznamnějšího křesťanského svátku Velikonoc patří vajíčka. Jsou spojovány se zázrakem zrození, životadárnou plodností a úrodou. Podle starých lidových zvyklostí se původně malovaly hlavně na červeno, protože se věřilo, že je to barva posvátná, ochraňující proti démonům. Kraslice, jak se později začalo zdobeným vejcím říkat, se staly i součástí jarní výzdoby. Postupem času technika zpracování nabývala nové formy jako vyškrabování, leptání kyselinou, batikování voskem nebo polepování různými materiály. Také krajově se velmi lišila, zvláště pestrá je na Moravě a ve Slezsku, v kolébce této nádherné umělecké a řemeslné tradice.
Na výstavách, ve specializovaných prodejnách a předváděcích akcích lze často spatřit drátované kraslice nebo s takzvaným cibulákovým vzorem. „Asi před dvaceti lety jsem viděla v Praze překrásné nádobí zdobené motivem cibuláku. Pro mě to tehdy byla inspirace a řekla jsem si, že něco na tento vzor zkusím vytvořit. Protože bylo právě velikonoční období, rozhodla jsem pro vajíčka. Tak se zrodila moje první kolekce kraslice. Občas i vystavuji,“ přiblížila své začátky učitelka, nyní aktivní důchodkyně-výtvarnice Eva Burianová.
Její velikonoční vajíčka se dostala dokonce do Anglie, Francie a Rakouska. Boženě Bohušové přirostl k srdci zase způsob drátování. „Před několika roky jsem byla na výstavě výtvarných prací ve Frýdku-Místku. Byly tam mladé Slovenky, které předváděly ruční výrobu drobných dárkových předmětů pomocí speciálních kleští, měděných drátů a různých základních materiálů jako láhev nebo slepičí či kačení vejce. Jedna z dívek mně v krátkosti seznámila se základními kroky drátování. Zbytek jsem se naučila z různých knížek a příruček. Dnes je tato činnost mou největší životní zálibou. Několikrát jsem před Velikonocemi učila děti v muzeu Musaion. V mých šlépějích pokračují už i vnučky,“ svěřila se zanícená výtvarnice, členka klubu důchodců Bambino.
Obě dovedné ženy svorně potvrdily, že k výtvoru hezké kraslice, jsou potřebné šikovné ruce, hodně trpělivosti a v neposlední řadě také fantazie k vymýšlení nových vzorků.
Kraslice jsou oblíbeným a vytříbeným projevem lidového umění. Jejich malba se stala nejen krajovou tvorbou, ale i předmětem sběratelů. Nejčastěji se zdobí slepičí, kachní, husí a občas i pštrosí vejce. V Havířově je každým rokem k vidění široká paleta kraslic na Velikonočním jarmarku ve Společenském domě.
O Velikonocích zazní v Karviné na veřejnosti hlasité čtení z knihy knih. Nevšední křesťanskou akci společně pořádá hned několik církví. Sbor Slezské církve evangelické augsburského vyznání spolu se sbory Církve adventistů s. d., Apoštolské církve, Církve bratrské, Církve čs.-husitské a Křesťanského sboru budou společně veřejně číst bibli. „Akci pořádáme ve dnech 9. a 10. dubna u obchodního domu Prior v Karviné. Čtení bible dle nové překladu "Bible pro 21. století", a to vždy od deseti hodin dopoledne do sedmi hodin do večera. Zveme všechny zájemce o čtení bible na volném prostranství!,“ zve na nevšední evangelizační akci Jan Cieślar, farář SCEAV Karviná 1.
Víte, že….?
V lidovém prostředí předchází Velikonocům čtyřicetidenní postní doba. Každá z šesti neděl má své jméno a je spojena s dodržováním neměnných obyčejů:
1. neděle Černá nebo také Pytlová
2. neděle Pražná nebo také Sazometná
3. neděle Kýchavá
4. neděle Družebná
5. neděle Smrtná nebo Smrtelná
6. neděle Květná
Po postních nedělích přichází Pašijový týden:
1. Modré pondělí
2. Škaredá středa
3. Zelený čtvrtek
4. Velký pátek
5. Bílá sobota
6. Boží hod velikonoční
7. Pondělí velikonoční
Výběr z velikonočních bohoslužeb v roce 2009 křesťanských církví na Karvinsku
KARVINÁ
Sbor Slezské církve evangelické augsburského vyznání (a.v.) Karviná - Fryštát
9. 4. 16.00 bohoslužby Zeleného čtvrtku - české se svátostí Večeře Páně
10. 4. 9.00 Velkopáteční bohoslužba polská se svátostí Večeře Páně a vystoupením pěv. sboru
16.00 Velkopáteční bohoslužba česká se svátostí Večeře Páně a vystoupením pěv.sboru
11. 4. 22.00 Velikonoční vigilie společná s vystoupením mladých
12. 4. 9.00 Bohoslužba na Boží hod velikonoční s vystoupením pěv.sboru
13. 4. 9.00 Bohoslužba společná s vystoupením rodin
Řeckokatolická farnost , kostel svatého Marka
9. 4. 16.00 Velký čtvrtek, večerňa, sv. liturgie VV, Strasti
10. 4. 16.00 Velký pátek, večerňa
11. 4. 16.00 Velká sobota
12. 4. 7.00 Pascha, utreňa, sv. liturgie a svěcení pokrmů
13. 4. 8.00 Světlé (velikonoční) pondělí
ORLOVÁ
Sbor Slezské církve evangelické a.v. v Orlové:
10. 4. 16.15 bohoslužby společně s ČCE v kostele FS SCEAV v Orlové
12. 4. 9.30 bohoslužby na Boží hod velikonoční
Římskokatolická farnost Orlová
9. 4. 18.00 Zelený čtvrtek – Památka večeře Páně
10. 4. 18.00 Velkopáteční obřady
11. 4. 21.00 Velikonoční vigilie
12. 4. 9.00 mše svatá polsky
10.00 mše svatá česky
13. 4. 9.00 mše svatá česky
ČESKÝ TĚŠÍN
Římskokatolická farnost Český Těšín, kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova
9. 4. 17.30 Zelený čtvrtek – Památka večeře Páně
10. 4. 17.30 Velkopáteční obřady
11. 4. 9.00 Posvěcení velikonočních pokrmů
20.00. Velikonoční vigilie
12. 4. 7.00 mše svatá polsky, 8.00 mše svatá česky, 9.15 mše svatá česky, 10.30 mše svatá polsky,17.30 mše svatá česky
13. 4. 7.00 mše svatá polsky, 8.00 mše svatá česky, 9.15 mše svatá česky, 10.30 mše svatá polsky, 17.30 mše svatá česky
Evangelický sbor a.v. ČCE v Českém Těšíně Na Rozvoji
9. 4. 16.30 bohoslužby s Večeří Páně
10. 4. 8.00 Večeře Páně; 9.00 bohoslužby s Pašijemi
16.30 bohoslužby s Večeří Páně
12. 4. 9.00 slavnostní bohoslužby; Zpupná Lhota 15.30 bohoslužby
13. 4. 9.00 rodinné bohoslužby
Petr Wojnar, Josef Pintér, Gabriela Cichá