Byl založen v roce 2008 v rámci Městského kulturního střediska. Původní záměr počítal se vznikem smíšeného pěveckého tělesa, které by navázalo na úspěšnou tradici chrámového sboru Chorus Annensis. „Přes veškeré úsilí se nepodařilo dát dohromady mužské hlasy. Je to škoda. Zpívajících mužů je však velký nedostatek. Přitom poptávka je vysoká. Máme, ale výborné zpěvačky a tak jsme to rozjeli naplno. Zkoušíme jednou týdně a absolvovali jsme už celou řadu menších či větších vystoupení,“ konstatoval zakladatel sboru Vítězslav Soukup.

Repertoár mají poměrně volný, zpívají písně a skladby různých stylů a žánrů. Zastoupené jsou lidové, duchovní, světské, klasické, moderní nebo i spirituál. Na koncertech jsou často slyšet skladby jako Gloria (V. Novák), Ave Maria (J. Brahms), Laudate pueri (F. M. Bartholdy), Halleluja (J. Watson), Slavíkovský polečko (A. Dvořák), Laudate Dominum (W. A. Mozart) a mnohé jiné.

Své narozeniny Canticorum oslavil na několika březnových kulturních akcích zpěvem. Například na vernisáži výstavy Jaromíra Fajkuse, nestora havířovských výtvarníků, obohatil slavnostní večer u příležitosti oslav Dne učitelů a své příznivce potěšil vynikajícím Jarním koncertem v Kulturním domě Radost. „Rozhodně nechceme usnout na vavřínech. K našim cílům patří účast na domácích i zahraničních festivalech a soutěžích a dobře na nich reprezentovat Havířov. Chceme se také zapojit do kulturních pořadů v rámci partnerských měst,“ přiblížil některé záměry sbormistr Soukup.