Hamlet je do dnešního dne nejslavnější divadelní postavou. Stále hledá odpovědi na otázku jaký je smysl a hodnota lidského života, neustále se ptá, jaká je pravda. Přes veškeré úsilí nenachází na ni odpověď včetně té nejslavnější otázky, která ho trápí – Být, či nebýt.

Režie Hamleta na polské scéně Těšínského divadla byla svěřena přednímu českému režisérovi Michaelu Tarantovi, který zde hostoval již před půldruhým rokem v představení Viva Verdi. „Hamlet je pro každého režiséra obrovskou výzvou. I když jsem již dostal několik nabídek na tuto tragédii z různých českých divadel, dosud jsem se toho úkolu neujal,“ říká režisér.

Proč tedy první Tarantův Hamlet vznikl právě na polské scéně Těšínského divadla? „Nechtěl jsem realizovat Hamleta za každou cenu. Aby člověk mohl toto drama dělat, musí mít vnitřní pocit, že nastal ten správný okamžik. Druhá podstatná věc jsou herci. Dosud jsem nenašel takový herecký soubor, se kterým bych to chtěl dělat,“ uvedl Tarant. „Na polské scéně je v současné době zajímavý soubor, takové šťastné setkání herců a s tímto obsazením lze udělat Hamleta opravdu poctivě,“ doplnil.

Podle jeho slov režírování bylo velmi náročné a nebyla to žádná legrace. Pro toto drama jsou typické dlouhé filozofické monology, ve kterých se Hamlet zabývá otázkou lidské existence a z nich bylo třeba udělat výběr. Teď nastala otázka, co vybrat a co lze postrádat. Tarant měl šťastnou ruku.

V představení hraje celý soubor polské scény. Hlavní roli Hamleta svěřil Michael Tarant Tomaszi Kłaptoczovi, krále Claudia hraje Bogdan Kokotek, jeho manželku a Hamletovu matku Gertrudu Anna Paprzyca, Ofélii Anna Konieczna. Do role rádce Polonia se vtělil Karol Suszka, který na premiéře oslavil 50 let své tvůrčí práce.

EMILIE ŚWIDROVÁ