Od 14. ledna do 31. května 2010 probíhá v necelé stovce českých kin již 16. ročník putovní filmové přehlídky Projekt 100. Na Karvinsku mohou zájemci speciální kolekci filmů vidět jak ve filmovém klubu v Karviné (od 12. února v kině Ex), tak třeba i v Českém Těšíně (od 4. února) či Havířově (od 26. února v KD P. Bezruče).

Podle Lenky Zemánkové, putovní přehlídka letos představuje kolekci tří filmů věnovaných tradičnímu žánru světové kinematografie, filmu noir. „Tento žánr budou reprezentovat filmy Hluboký spánek Howarda Hawkse s Humphrey Bogartem jako soukromým detektivem Philipem Marlowem, Smlouva s vrahem Aki Kaurismäkiho o úředníkovi, který si objedná svoji vraždu a pak si to rozmyslí, a Muž z Londýna Bély Tarra v hlavní roli s českým hercem Miroslavem Krobotem,“ uvedla Zemánková.

Kolekci noirových filmů doplní tři klasické filmy z přelomu 60. a 70. let – film Zahraj to znovu, Same režiséra Herberta Rosse podle scénáře Woodyho Allena, černá komedie o vztahu mladíka k osmdesátileté stařence Harold a Maude Hala Ashbyho a nekonvenční příběh tří přátel režiséra Juraje Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni. Kolekci doplní dva nové filmy Bílá stuha Michaela Hanekeho, která si z Cannes odvezla nejvyšší ocenění Zlatou palmu, je příběhem o podivných nehodách, ke kterým dochází na německém venkově těsně před první světovou válkou, a Fish Tank režisérky Andrey Arnoldové vypráví příběh problémové patnáctileté dívky Mii a boduje na mezinárodních festivalech

Pavel Bednařík, umělecký ředitel Asociace českých filmových klubů, o Projektu 100 – 2010 říká: „Letošní Projekt 100 je zaměřen na temné stránky duše i života hlavních hrdinů. Pomyslné jádro tvoří minikolekce filmů noir, které zosobňují zmiňovaný ponor do existenciálních hlubin duše (klasický Hluboký spánek, Muž z Londýna, Smlouva s vrahem). Hrdinové bez minulosti a budoucnosti jsou pak doplněni postavami plnými vzdoru (Fish Tank, Harold a Maude), vzdoru proti konvencím, společenským zásadám i rodinným pravidlům a pořádkům. Vedle klasických titulů, mimo jiné milníku československé kinematografie (Vtáčkovia, siroty a blázni), jsme se rozhodli představit také snímek oceněný v Cannes – svíravou Bílou stuhu Michaela Hanekeho, která souvisí se samovolně se rodícím zlem v člověku, tématem, kterého se dotýkají i ostatní snímky. A na závěr jednu odlehčenou lahůdku, allenovskou komedii Zahraj to znovu, Same.“

O tom, kdy se filmy z Projektu 100 hrají právě ve vašem filmovém klubu, se zájemci dozví v kulturních programech jednotlivých měst, či na stránkách www.projekt100.cz, kde v sekci program naleznou jednotlivé hrací časy ve svých kinech.

Projekt 100 v Havířově zahajuje filmem Bílá stuha

V loutkovém sále Kulturního domu Petra Bezruče se ve dnech 26. a 27. února promítnou čtyři filmy z tradiční přehlídky Projekt 100. Prvním snímkem je Bílá stuha, film, který vznikl v koprodukci Rakouska, Německa, Francie a Itálie. Začátek je v 17.30 hodin. Ve 20 hodin se promítá britský film Fish Tank. 27. února pak můžete vidět Muže z Londýna, film v koprodukci Maďarska, Francie a Německa. Začátek je v 17.45 hodin. Americký snímek Harold a Maudese promítá od 20 hodin.