Výstava prezentuje výsledek terénní dokumentace, která začala v Muzeu Těšínska v roce 2007. Předkládá návštěvníkovi výběrový soupis drobných sakrálních staveb stojících mimo hřbitovy nebo areály kostelů. Zahrnuje dřevěné, kamenné, zděné a litinové kříže, kaple s uzavřeným prostorem a pak ostatní kapličky sloupové a nikové. Jsou uspořádané abecedně podle obcí.
K vidění jsou například obrázky různých památek z Albrechtic, Bohumína, Českého Těšína, Dětmarovic, Havířova, Karviné, Mostů u Jablunkova, Petřvaldu, Orlové, Sedliště, Stonavy, Šenova, Těrlicka, Třince, Vendryně a dalších větších či menších lokalit. Fotodokumentace je doplněna o krátké charakteristiky vzniku sakrálních objektů. Expozice připomíná zvláštní atmosféru a půvab některých starých pozoruhodných památek.
„Těšínsko bývalo v minulosti poseto poměrně hustou sítí drobných sakrálních objektů, které zdobily návsí, lemovaly významné i místní komunikace, mnohdy i hůře dostupná místa či ukazovaly směr poutníkům. Vzhledem k regionu s dostatkem dřeva převažovaly především vysoké dřevěné kříže, dřevěné zvoničky či jednoduché zděné výklenkové kaple kryté šindelem. Mnohé z nich tvoří společně s přilehlými vzrostlými stromy, které mají rovněž svůj symbolický a magický význam, překrásné krajinné kompozice,“ uvádějí autoři výstavy.
K tématu byla také vydaná publikace v edici Muzea Těšínska s názvem Kapličky, kříže a boží muka na Těšínsku z pera Wiesława Branna s textem a padesáti devíti barevnými fotografiemi. Výstava potrvá do 22. července.