Letos se uskuteční již po třinácté. „Jsem sice trochu pověrčivá, avšak věřím, že třináctka nám nepřinese smůlu,“ vyznává ředitelka filmové přehlídky Jolanta Dygoś. „Dokonce jsme přemýšleli, zda třináctku nevynecháme a nebude to ročník dvanáct a jedna anebo čtrnáct méně jedna. Nakonec však třináctka zůstala,“ směje se.

V obou Těšínech bude v době od 28. dubna do 3. května k vidění kolem stovky zajímavých českých, polských, slovenských a maďarských a filmů. Program se stále upřesňuje.

Ani letos nebude chybět retrospektiva. „Bude to speciální retrospektiva při příležitosti stých narozenin výjimečného tvůrce, zakladatele pražské filmové školy FAMU Otakara Vávry. Promítneme nejzajímavější filmy, které vznikly v průběhu jeho 75 let dlouhé kariéry,“ dodává za organizátory z české strany hranice Petra Slováček Rypienová.

Kino na hranici se bude věnovat další stoleté jubilantce, tentokrát se bude jednat o tramvaj. Před sto lety byla v Těšíně zprovozněna takřka dva kilometry dlouhá tramvajová linka spojující vlakové nádraží s centrem města. Tramvaje zde jezdily pouhých deset let a filmová přehlídka připomene tuto zajímavou epizodu cyklem filmů o tramvajích a jiných prostředcích hromadné dopravy. Můžeme se také těšit na první společnou retrospektivu slovenských filmových tvůrců bratří Miloslava a Igora Lutherů. Dalším hrdinou 13. ročníku filmové přehlídky bude Krzysztof Komeda, autor filmové hudby. Jeho kariéra trvala pouhých deset let, avšak za tu dobu stihl složit hudbu k 65 filmům. Pořadatelé přehlídky připravují reprezentativní výběr filmů, k nimž napsal hudbu a také dokument o něm.

„Již řadu let sledujeme středoevropské druhové kino. Po filmech science – fiction a filmech hrůzy letos přišla řada na westerny, mezi nimiž nebude chybět známý Limonádový Joe Oldřicha Lipského. Budou také staré polské westernové filmy,“ konstatuje Jolanta Dygoś. Proto také plakát letošního kina představuje jezdce na koních a tramvaje. V souvislosti s westernem se pro diváky chystá jedna perlička. „Ve městě Pszczyna bydlí pan Józef Kłyk, který již několik let natáčí westerny. Tyto filmy určitě mnohé pobaví, neboť jejich hrdinové mluví hornoslezským nářečím a pszczynské území se mění na Texas,“ prozradila paní Jolanta.

Ani letos nemohou chybět novinky české, polské a slovenské kinematografie. Již po třetí se bude opakovat přeshraniční promítání přes řeku Olzu, které se stalo velkým hitem. „Vždy na různých přehlídkách jsou pro plenérové projekce vybírána nejzajímavější místa, avšak aby byl film promítán přes hranici, navíc přes řeku, s tím jsme se zatím nikde nesetkali. To je obrovská atrakce a takto hranice zcela mizí. Plátno je na polské straně a projektor i diváci na české,“ vysvětluje Jolanta Dygoś.

Doprovodnými akcemi Kina na hranici budou koncerty hudebních skupin, výstavy, přednášky, diskuse. Celý program je sestaven tak, aby každý pro sebe našel něco zajímavého.

EMILIE ŚWIDROVÁ