„Pan Tadeusz práci na jubilejní výstavě začal a my věříme, že její dokončení by si přál,“ osvětlil vznik výstavy fotograf a přítel autora Jan Kottas.
Gabryś fotografoval od svých jedenácti let. Ale až v dospělosti se z koníčku stal vážný zájem. Fotograf stál u zrodu orlovského fotoklubu a fotografie sama se stala jeho životem. „Kamkoliv jsme šli, měl s sebou fotoaparát. Zkrátka se bez něj nehnul. Množství snímků, které za život nafotil, si netroufám odhadnout,“ řekla dcera zesnulého umělce Dana Pindurová.

Gabryśovy fotografie jsou odrazem skutečnosti. Autor zachycoval okamžiky takové, jaké byly. Nesnažil se o žádné umělecké aranžování, fotil na jedno cvaknutí.

„Gabryśovy fotografie jsou těmi nejobyčejnějšími obrazy. Fotil přírodu, vesnické chalupy, život obyčejných lidí. Dokázal zachytit člověka v jednom záběru, což je nesmírně těžké,“ přiblížil autorovu tvorbu jeho kolega Jan Kottas, který se navíc osobně podílel na výběru vystavovaných fotografií.

Zesnulý fotograf samozřejmě zažil fotografické řemeslo v jeho začátcích i vývoji. Patřil mezi ty fotografy, kteří pracovali s nejstaršími fotoaparáty, věděl, jaké to je, vyvolávat si fotografie sám. Pokora pak čiší i z jeho práce. „Fotky pana Gabryśe se mi určitě líbí. To, co na nich vidím, je pravda,“ shrnula dojem z výstavy návštěvnice Antonie.

Markéta Laryšová