Návštěvníci oslavy, která není určena široké veřejnosti, ale bývalým i současným členům skupiny, jejich kamarádům, známým, příznivcům, rodinným příslušníkům a všem, kteří měli co dočinění s Kanafasem, se mohou těšit na bohatý program. „Na oslavě bude výstava starých fotografií, promítání videí z vystoupení, soutěží, zkoušek. Budeme tam mít několik našich tanečních vstupů a také tři vstupy hostů, kteří nám svá vystoupení věnují jako dárek. Vystoupí například skupina Black and Brown a připraveno je i irské vystoupení Marie Luisy Stiborové, což je bývalá členka, která již 7 let tančí v Praze. Hrát bude kapela Vrtáci,“ prozradila nám členka Kanafasu Magdalena Jedzoková.
Na oslavě se jistě bude uplynulých dvacet let hodnotit. Jak říká Magdalena Jedzoková, hodnotí je vesměs kladně: „Někdy bylo lépe a někdy hůř“.

Zakladatelka Kanafasu Naďa Honzáková by si prý nikdy nemyslela, že tato skupina bude fungovat dvacet let. Od svého vzniku má za sebou již 378 vystoupení a akcí po celé České republice, na Slovensku i v Polsku. „Nikdo nevěděl, jakým směrem se bude Kanafas ubírat, a že se nebude tančit jen country, ale že se přejde i na jiné styly například irské a mexické tance, výrazový tanec, step, vystoupení na objednávku,“ vrací se do minulosti Jedzoková. Z počátku se prý počítalo, že členové budou fungovat jen po dobu svých středoškolských studií, než nastoupí na vysoké školy nebo do práce. „Někteří však zůstali déle. Já osobně deset let, kdy jsem druhá nejdéle fungující členka, či Radek Kajzar, který v Kanafasu, s přestávkou, zůstal dokonce celých 20 let,“ líčí Jedzoková. Za ty roky skupinou prošlo okolo sedmdesáti členů.

Kanfas, přestože není souborem profesionálních tanečníků, ale pouze nadšenců, kteří si vše vymýšlejí zcela sami, se může pochlubit několika krásnými, i prvními, umístěními na republikových soutěžích. V roce 2004 se taneční skupina zúčastnila finále soutěžní přehlídky country tanečních skupin Stodola 2004 v Praze, kde obsadila celkově třetí místo. Získala tři první místa a to v kategorii Show, Objev roku a Originalita. O dva roky později na stejné soutěži Stodola 2006 obhájila první místo v kategorii Show. V listopadu roku 2008 se skupina zúčastnila taneční soutěže Pardubická Ryengle a obsadila 7. místo.

Výstavu fotografií „20 let Kanafasu“ bude moci veřejnost zhlédnout v únoru v městské (hudební) knihovně ve Svibici.

Gabriela Cichá