Dostali je darem od Městské knihovny v Českém Těšíně, která za tímto účelem zorganizovala koncem roku sbírku.

Jsou mezi nimi knihy známých autorů např. Michala Viewegha, Jana Balabána, Ireny Obermannové, Haliny Pawlovské, Miloslava Švandrlíka, Terezy Boučkové či autora literatury faktu Václava Pavla Borovičky, ale také knížky pro děti.

„Přínosem určitě bude i Čeština pro život – výuka českého jazyka a několik knih týkajících se dřívějších českých tradic,“ vypočítává ředitelka českotěšínské knihovny Jana Galášová.

Knihy pro chorvatské krajany věnovalo brněnské vydavatelství Host v Brně a Akropolis v Praze. Některé knížky přinesli také sami čtenáři.
Knihovna navázala kontakty s Ústřední knihovnou pro českou menšinu v Chorvatsku sídlící právě v Daruvaru prostřednictvím jednoho z čtenářů Edvarda Kajfosze, který se při své dovolené v Chorvatsku setkal s českými krajany. Daruvar je malebné lázeňské městečko vzdálené od maďarských hranic 70 km s největším počtem českých krajanů, kteří zde žijí již přes dvě stě let. Nezapomínají na zemi svého původu a češtinu si uchovávají. Mají své české školy, knihovny, různé spolky jako Česká beseda, mají rozhlas apod.

„Když jsme se kontaktovali s tamní knihovnou a zjistili, že jim chybí knihy současných českých autorů, neváhali jsme a uspořádali sbírku. Její první část zrovna putovala do Chorvatska prostřednictvím Slávka Rusína, který pochází z Nového Jičína, učí v tamní české škole a nyní trávil vánoční a novoroční svátky u své rodiny. Vracel se zpět, proto jsme využili tuto příležitost a požádali ho, aby knižní dary odvezl,“ konstatovala Jana Galášová.

Sbírka knih v českotěšínské knihovně pro chorvatské krajany žijící v Daruvaru a jeho okolí bude pokračovat i po novém roce. Pokud usoudíte, že podpoříte dobrou věc a rozhodnete se přispět do sbírky knih českých autorů pro chorvatské krajany, můžete tak učinit v průběhu následujících měsíců.

EMILIE ŚWIDROVÁ