Odborná porota festivalu ve složení Dorota Buchwald, Karel Král a Miron Pukan se rozhodla letos upozornit, oceňujíc tímto i programové úsilí organizátorů festivalu a neudělila jednu, ale tři „Zlomené závory“:

„V kategorii divadel, pro které je inscenačním základem literatura cena se uděluje napůl: Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy - Sztuka intonacji - Tadeusze Słobodzianka a Divadlo Pod Palmovkou Praha – 294 statečných Tomáše Dianišky. V kategorii divadel, kde jsou loutky rovnocennými aktéry a hrdiny se cena uděluje pro Divadlo Bouchty a loutky Praha – R.U.R. podle Karla Čapka a v kategorii divadel překračujících hranice druhů a žánrů se cena uděluje Divadlu Husa na provázku Brno – Gadžové jdou do nebe Jiřího Havelky a kolektivu,“ vyjádřili se členové poroty ve svém hodnocení.

Ilustrační foto
Zákazy návštěv v nemocnicích na Karvinsku: podívejte se, kde platí

Diváci pak ve svém hlasování se rozhodli udělit nejvyšší ocenění pražskému souboru Divadlo pod Palmovkou a jejich doku-fikci „294 statečných“.

Vybírat letos mohla porota i diváci z celkem šestnácti představení, se kterými se festivalovému publiku představily soubory z Česka, Polska a Slovenska. Hrálo se nejen v kamenných divadlech na hlavních i malých scénách, ale i pod širým nebem, v kulturních střediscích obou měst, bývalé synagoze či literární čítárně.

Mše ku cti sv. Huberta, patrona myslivců, proběhne znovu v kostele sv. Petra z Alkantary.
Oslavy patrona myslivců budou opět v šikmém kostele a s trubači

Festival s jedenatřicítkou v záhlaví byl podle jeho organizátorů úspěšný. „Děkujeme všem divákům i hercům za skvělou atmosféru, kterou se na hranicích bez hranic povedlo vytvořit. Letošní ročník potvrzuje, že živou kulturu nic nenahradí. Navzdory nelehké době přijali naše pozvání do divadelních sálů a mnohdy je zaplnili až po okraj, což je nejlepším oceněním našeho úsilí“ ohodnotila osmidenní kulturní maratón očima organizátorů, kterými jsou sdružení Člověk na hranici a Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Cieszyn, organizační ředitelka z české strany Petra Slováček Rypienová.