„Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigerii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou,“ uvedl Yemi A.D. v tiskovém prohlášení.

Projekt dearMoon je nejen vesmírnou turistickou misí, ale také uměleckým projektem. Jeho podstatou je několik umělců a členy posádky dopravit na oběžnou dráhu Měsíce a pak zpět na Zemi.

České vydání knihy Obonete Ubama z Bruntálu Sedm let v Africe provázel slogan: „V socialistickém Československu byl příliš černý, v Nigérii zas příliš bílý.“ Už se chystá vydání angličtině.
Obonete Ubam, syn afrického krále z Bruntálu nabídne svůj příběh světu

Bruntálský rodák Obonete Ubam má stejně jako Yemi českou matku a nigerijského otce. Přesně před rokem v Bruntálu spisovatel Ubam uspořádal autogramiádu své nové knihy Náš černobílý svět. Formou rozhovoru v knize představil deset významných a úspěšných Čechů, kteří se od většinové společnosti odlišují barvou pleti. Yemi A.D. v této knize samozřejmě nesměl chybět.

„Jestli mohu prozradit naprostou novinku, tak Yemimu se podařilo postoupit z celosvětové skupiny, kterou sponzoruje japonský miliardář, do nejužšího výběru dvaceti lidí. Cílem výběru je najít člověka, kterému miliardář zaplatí cestu k Měsíci. Takže chudý chlapec Yemi, těžce zkoušený životem, se možná stane prvním Čechem, který obletí kolem Měsíce. To samo o sobě stojí za napsání celé další knihy,“ uvedl Ubam na autogramiádě v Bruntálu v listopadu 2021.

„Našemu rozhovoru předcházelo poměrně dlouhé „namlouvání“. Několikaměsíční čekání se však vyplatilo a vznikla díky němu unikátní výpověď, detailně mapující zrod fenoménu Yemi A.D. Osobně se známe bezmála dvě dekády, ale když jsem se s ním po letech sešel, zapůsobil na mě jako zjevení,“ popisuje Ubam ve své knize, jak vznikl rozhovor s Yemym.

Na autogramiádě v rodném Bruntálu představil Obonete S. Ubam svou knihu Náš černobílý svět a svou partnerku Moniku Ben Thabetovou, Kniha rozhovorů s deseti afročechy je o afrických kořenech a splněných snech.
Tvarůžková, Koranteng a další. Zpovědi Afročechů sepsal O. S. Ubam z Bruntálu

Glosuje životní příběh Yemiho jako výstižnou podstatu amerického snu. „Vypráví totiž o cestě chudého a životem těžce zkoušeného hocha ze Severních Čech, který se vlastním přičiněním, nezměrnou pílí a talentem stal jednou z nejvýznamnějších osobností české mediální scény. A pak, jako by to nestačilo, odjel do Hollywoodu a svým tanečním uměním doslova dobyl svět,“ uvádí Obonete Ubam své interview s Yemim v knize Náš černobílý svět .

V rozhovorech nejen s Yemim se často objevuje téma dospívání afročechů spojené s hledáním své identity. Zprostředkuje čtenářům zkušenost jaké to je, když se cítíte Čechem, ale jako jediný široko daleko máte tmavou pleť.

Yemi A.D.
Tanečník Yemi A.D. se podívá do vesmíru. Měsíc obletí s japonským miliardářem

K TÉMATU
„Yemi Akinyemi Dele (1981) je český choreograf, herec, výtvarný umělec, televizní korespondent, performer a umělecký režisér. Narodil se v Liberci nigerijskému otci a české matce. Otec, který v Praze studoval, byl v Yemiho čtyřech letech při návštěvě rodičů v Nigérii v důsledku ozbrojeného státního převratu zadržen a dalších osmnáct let se do Česka nevrátil. Matka se později znovu vdala a Yemi vyrůstal s otčímem. Kontakt s otcem se po letech podařilo znovu obnovit. Yemiho otec nyní žije i se svou novou rodinou v Praze."
*Zdroj: kniha Náš černobílý svět