Stejně jako její předchůdkyně je i kniha Čti Rychleby a Králický Sněžník charakteristická svým originálním zpracováním.

Jedná se o obrazovou publikaci s komixovými prvky, její součástí je řada historických fotografií a dosud nepublikovaných obrázků, které doplňují krátké texty.

Tančírna v Račím údolí u Javorníku:

Na knize se podílela více než desítka autorů, namátkou Jiří Glonek, Pavel Macháček nebo Matěj Matela, několik grafiků a sběratelé historických pohlednic.

Bez ohledu na hranice

Tvůrci věří, že kniha bude atraktivní pro mainstreamového čtenáře, znalého výletníka i pro děti a mládež. 

Rychleby i Králický Sněžník jsou pohraniční pohoří, kniha na tak nebere ohledy na hranice a mapuje hory z české i polské strany.

„Snahou je i určitá diskuse k samotným horám, které jsou svým způsobem značně vytěžovány. V rámci svých možností se nebojíme (i vtipně) vyhraňovat i vůči projektům resortu Dolní Moravy nebo areálu pod Paprskem a naopak snahou o drobné realizace v kontextu dané krajiny chceme jít příkladem k citlivějšímu využívání horského prostoru,“ uvedl za tvůrčí tým Lukáš Abt.

Neuburský pramen ve Smetanových sadech.
Jesenické prameny jsou světový unikát. Prochází obnovou

Stejně jako v případě Jeseníků tak bude i u nové encyklopedie třetina z jejího výtěžku vrácena zpět do prostoru hor, o kterých pojednává.

Z fondu knihy Čti Jeseníky byla opravena například výhledna na Táborských skalách, zahájena revitalizace modré turistické stezky mezi Šerákem a Obřími skálami a obnovena řada pramenů, například Bobřího pod Šerákem, Svornosti pod Zlatým Chlumem nebo Křišťálového pod Studničním vrchem.

Holčovice a okolí zažívají mrazivé počasí jako v zimě. Ráno 20. listopadu 2022 zde naměřili mráz 13 stupňů pod nulou.
VIDEO: Třináct pod nulou v podhůří Jeseníků o víkendu nabídlo mrazivou romantiku

Volné pokračování vznikalo za napjatějších finančních podmínek než první díl. Kvůli všeobecnému šetření přišli tvůrci o dvě třetiny někdejších partnerů.

Soukromí dárci prostřednictvím crowdfundingu (skupinové financování, kdy větší počet lidí přispívá menšími obnosy k cílové částce, pozn. red.) podpořili vydání knihy bezmála čtvrtmilionem korun.

Knižní novinka Matěje Mately Zvoník z Cukmantlu.
Poznejte zblízka zajímavé osobnosti Jeseníků, v Bruntále i ve Vrbně