Nejstarší porevoluční divadelní festival tehdejšího  Československa (od roku 1990) vedle oceňovaných her nabídne také koncerty, výstavy, workshopy, diskuse či setkání.

„V letošním programu lze nalézt inscenace divadel, které se již zapsaly do historie zdejšího festivalu, ale jsou i taková, která na naši přehlídku přijedou své umění předvést poprvé. Nabídneme divákům představení, která se dotýkají existencionálních otázek či se pokoušejí reflektovat historii, a nově si také kladou otázky,co s námi bude do budoucna,“ říká umělecký šéf festivalu Janusz Legoń.

Bohumín přivezl všechny body z Vítkovic.
Důležité vítězství. Bohumín veze všechny body z Vítkovic

České divadlo bude v Těšínech reprezentovat oceňovaný a zdejším publikem velmi oblíbený pražský divadelní soubor nového cirkusu Cirk La Putyka, který přiveze mezinárodně obsazené představení Runners . Hru o našem každodenním běhání, tom skutečném i tom metaforickém, režíroval Rostislav Novák a Vít Neznal. Diváci se mohou těšit na brněnskou Husu na provázku a její inscenaci Gadžové jdou do nebe, pod kterou je podepsán, známý a diváky i kritiky ceněný, režisér Jiří Havelka. „Publikum by se mělo připravit, že bude konfrontováno se stereotypy a xenofobií s níž se potýkají Rómové v Česku,“ upozorňuje na tuto inscenaci Legoń.

Ponor do klíčových okamžiků ze života a tvorby jednoho z největších vynálezců všech dob - Nikoly Tesly - slibuje hra Městských divadel pražských Tesla. „Trojice herců, fyzikální pokusy plné blesků a řada spotřebičů nesoucích Teslovo jméno transformují bohatý vynálezcův vnitřní svět do elektrizujících divadelních obrazů na pomezí duchovního cvičení a fyzikální laboratoře,“ přibližuje v kostce toto nevšední představení Janusz Legoń.

Pachatel ohnul dvířka, aby se dostal ke zboží.
Horké zboží nabízel na sítích, moc toho ale prodat nestihl

Bláznivý příběh mimozemšťana, který se chce stát pozemšťanem, přiveze do Těšínů Divadlo Bolka Polívky. Pavol Seriš v inscenaci Pozemšťan exceluje ve fyzickém stand-upu a formou pantomimy pro jednoho herce nastavuje zrcadlo současné společnosti.

Informace o dalších doprovodných akcích naleznou diváci na webových stránkách festivalu www.borderfestival.eu. Vstupenky bude možné zakoupit online nebo před samotnými představeními v prostorách divadel v Českém Těšíně i Cieszyně.

Příběhy malé Lupitiny.Příběhy malé Lupitiny.Zdroj: David Konečný

K odkazu Václava Havla

V rámci odkazu bývalého českého prezidenta a dramatika Václava Havla se na festivalu předsatví varšavský Teatr Dramatyczny s hrou Protest v režii Aldona Figury. „Toto představení bude prezentováno na prknech Teatru im. Adama Mickiewicze v Cieszyně v den, na který připadají 85-té narozeniny Václava Havla,“ upozorňují pořadatelé.

Teatr Śląski z Katowic zahájí festival hrou Pokora Szczepana Twardocha v režii Roberta Talarczyka, kterážto působivě reflektuje osud Slezska za 1. Světové války a na prahu nezávislosti Polska. Polskou divadelní scénu dále bude na festivalu reprezentovat koprodukční Král Lear Teatru im. Heleny Modrzejewské z Legnice a Teatru im. Jana Kochanowskiego v Opole a také adaptace knihy Jaroslava Rudiše Národní třída v podání Teatru Polskiego v Podziemiu-OKiS Wrocław.

Karviná-Mizerov. Historická fotografie a pohled na vodní nádrž zvanou Pískovna někdy na přelomu 60.  70. let minulého století.
Bydlení Nad Pískovnou v Karviné dostalo zelenou. Vybírá se projektant

Slovensko-český koprodukční projekt divadla Pôtoň Bátovce a Horáckého divadla Jihlava Swing Heil! upozorňuje na subkulturu fanoušků jazzu a swingu, která během II. světové války byla v opozici proti nacistickému režimu. „Bude to o hudbě a svobodě – samozřejmě s živým hudebním doprovodem,“ láká na nevšední téma i zpracování umělecký šéf festivalu.

Bude s hrát i úspěšný muzikál

Neodmyslitelnou součástí přehlídky je prezentace zajímavých inscenací všech tří scén Těšínského divadla. Polská scéna předvede u příležitosti 70-tého jubilea svého vzniku hru Juliusze Slowackého Balladyna v režii Bogdana Kokotka, česká scéna se blýskne slavným muzikálem Šumař na střeše, pod kterou je jako režisér podepsán Petr Kracik, a loutková scéna Bajka v premiéře uvede Hobbita.

Den otevřených dveří v budově starého nádraží v Karviné-Fryštátě, kterou zpřístupnil spolek S.O.S. Karviná, září 2021.
Staré nádraží v Karviné znovu ožilo: Lidé si mohli konečně prohlédnout i budovu

Maďarský akcent festivalu obstará uznávaný nezávislý maďarský soubor Maladype s hrou Yvonne Witolda Gombrowicze v režii Zoltána Balásze. Ten pak bude hostem tradiční komorní divadelní diskuse „Odpoledne s mistrem“, které se uskuteční v prostorách Čítárny a kavárny Avion v Českém Těšíně.

Při sestavování programu letošního festivalu mysleli organizátoři také na dětské publikum. Pražské loutky bez hranic přivezou hru Příběh malé Lupitiny Gonzáles, Teatr Animacji z Poznania a TeatrLalki Aktora Kubuś w Kielcach hru Planeta Einsteina a Pohádky a MALÉhRY nabídne brněnský spolek MALÉhRY.

„Festivalový divadelní program orámují dva nevšední koncerty. V charismatických prostorách bývalé synagogy v Českém Těšíně vystoupí neméně charismatický novinář a spisovatel Mariusz Szczygiel společně s kapelou Res Factum se znamenitým hudebně-reportérským koncertem. Hudební tečku za letošním ročníkem udělá jazzman Wojciech Myrczek v COK Dom Narodowy v Cieszyně,“ zve na hudební vystoupení Petra Slováček Rypienová.

V bohatém programu ani letos nebudou chybět odborné diskuse či dokonce studentský divadelně historický workshop.

Informace o dalších doprovodných akcích jsou k nahlédnutí na webových stránkách festivalu www.borderfestival.eu. Vstupenky bude možné zakoupit on-line nebo před samotnými představeními v prostorách divadel v Českém Těšíně i Cieszyně.