Slavnostní odpoledne zahájil podle starých lidových zvyklostí průvod v čele s hospodáři, kterými byli letos Renata a Henryk Bilanovi. V pestrém programu nechyběly tradiční dožínkové obřady, mezi kterými dominovalo předání kytice a věnce spleteného z obilných klasů hospodáři. Na vyzdobeném pódiu představil své taneční umění folklorní soubor Zaolzi i Zaolzioczek doprovázený lidovou muzikou.

Lákadlem byly speciality slezské kuchyně a nechyběla ani bohatá tombola s padesátikilogramovým pytlem pšenice. K poslechu a tanci hrála až do pozdních večerních hodin kapela Těrličanka. „Každým rokem se na Slezské dožínky těším. Snad jsem je nevynechala ani jednou. Je tu vždy vynikající, taková domácí atmosféra,“ svěřila se sólistka opery Národního divadla moravskoslezského Alina Podskalská-Farná.

Rovněž Janina Ptaková si pochvalovala dožínkové veselí. „Chodím sem od svých dětských let. Je to příležitost strávit společně krásné odpoledne a večer. Program je moc pěkný. Pro mě jsou velkým vábidlem skvělá jelita, jaká snad nikde jinde nejsou k mání,“ přiznala se mladá učitelka. Spokojen byl i předseda místní skupiny PZKO Bludovice Petr Chroboczek: „Počasí nám přeje. Nálada je dobrá a přišlo hodně lidí z Havířova a širokého okolí. Bludovické dožínky pozdravila také vedoucí Generálního konzulátu Polské republiky Anna Olszewska a primátor Havířova František Chobot.