Film pojednává o tom, jak jednoduchá je cesta k závislosti, v tomto případě na alkoholu. Zároveň upozorňuje na fenomén vzniku závislostí ve stále mladším věku a na to, jak těžká je cesta zpátky do nezávislého a svobodného života.

Titulní píseň Kvit k filmu natočila havířovská kapela Nebe, jejíž frontman Petr Harazim píseň skládal v době, kdy sám procházel protialkoholní léčbou. „Život je jako kniha, do které se zapisuje vše, co děláme… A také, co vypijeme. A když po třiceti letech tu knihu otevřeme, vždy už tam ten zápis bude a na nás se logicky nějak projeví,“ řekl při předpremiéře režisér Abstinent David Vigner.

Trojan: S alkoholem moc nekamarádím

Sám herec Josef Trojan, jenž ve filmu ztvárnil hlavního hrdinu Adama, který se na prahu dospělosti ocitne v protialkoholní léčebně, prozradil, že vcítit se do role bylo pro něj složité, protože sám je povahový protipól. „K alkoholu jsem měl až do této role vztah asi jako každý osmnáctiletý kluk, což tedy znamená, že jsem si příležitostně pivo dal, protože to pořád vnímám jako součást náctiletého blbnutí. Po filmu Abstinent jsem nad tím pak poprvé v životě začal více přemýšlet,“ svěřil se osmnáctiletý herec.

„Při přípravě na roli mi režisér David Vigner zakázal, abych bral zkušenosti od skutečných pacientů, protože chtěl, abych si tu postavu udělal co nejvíce autentickou a vytvořil si ji sám. Bylo to těžké, protože zaprvé nejsem takový frajírek a zadruhé jsem se nikdy k žádné takové závislosti nepřiblížil,“ promluvil Josef Trojan o své roli, která se pro něj stala do určité chvíle největší hereckou výzvou.

V Havířově se mladý herec objevil poprvé a z tamní architektury a urbanistického vzezření byl nadšený. „Mám rád industriální města a města, která si tento svůj charakter zachovala. Havířov se mi líbí, ačkoli jsem tu poprvé. Byl jsem také několikrát v Ostravě, ze které jsem měl pocity podobné. Je dobře, že se tato událost konala zrovna tady,“ doplnil Trojan.

A jedna dobrá informace pro ty, kdo ještě film neviděli. Pro velký zájem se tvůrci rozhodli si projekci zopakovat ve čtvrtek 31. října a v pátek 1. listopadu. Ve stejný den má film celostátní premiéru. Do Havířova opět dorazí tvůrci filmu.