Desátý ročník Mezinárodního festivalu městských folklorních souborů Folklor bez hranic Ostrava 2007 začíná už dnes v moravskoslezské metropoli. Potrvá zde do pátku a nabídne vystoupení řady domácích a zahraničních exotických souborů.

„K nejatraktivnějším bude určitě patřit folklorní seskupení Hueyitlatoani Alta z Mexika, které vzniklo před pěti lety, ale jeho založení předcházela činnost v jiném souboru a pod jiným vedením. Jeho názvem Hueyitlatoani, což znamená v překladu Mistr, uctívají členové památku svého učitele a vedoucího souboru onoho původního sdružení, choreografa Manuela Navy,“ říká prezidentka ostravského folklorního festivalu Kateřina Macečková. Co lze očekávat v podání tohoto souboru? „Určitě folklorní tradice Mexika minulosti a přítomnosti z různých částí této rozlehlé země,“ dodává Kateřina Macečková.

V tanečním a písňovém projevu se objevují nejenom domácí, ale také hispánské vlivy od dávných obětních rituálů až po tance provázející dnešní honácké slavnosti.

Exotickým hostem letošního festivalu by se určitě mělo stát mongolské lidové divadlo nazvané Khulan Khongor z Ulánbátaru. „Je zajímavé, že název tohoto sdružení je odvozen od divokého koně (khulan) s hřívou barvy pouštního písku (khongor). Tito koně, žijící divoce ve stádech prohánějících se volně stepí, jsou malebnou součástí obrazů mongolské krajiny,“ dodává Kateřina Macečková.

Snahou mongolského lidového divadla je – podle umělecké vedoucí souboru Gantumur Lombo – rozvíjet tradiční podobu mongolské lidové muziky a tance a prezentovat kořeny divokých stepí, písečné pouště Gobi, zelených lesů a skal masivů Altaje.

Expresivnější baškirské a ruské lidové tance rozezvučí v Ostravě soubor Agidel z Ruska, který patří ve své vlasti v současné době k nejznámějším a nejkvalitnějším, pokud jde o folklor. „Ze zahraničních hostů je třeba ještě připomenout seskupení Severnyatzi Montana z Bulharska, které vzniklo z několik dětských a mládežnických souborů před více než čtyřiceti lety a jeho dramaturgickou linii tvoří lidové inspirace ze severozápadního Bulharska.

V současné době má tento kolektiv na 180 členů, chlapce a dívky ve věku od čtyř od pětadvaceti let, kteří jsou rozděleni na dvě koncertní skupiny,“ přibližuje soubor Kateřina Macečková. Domácí folklorní scénu budou letos zastupovat kolektivy, jako jsou Hlubina, Hlubinka, Holúbek, Ševčík, Úsměv, Slezský soubor písní a tanců Heleny Salichové a další, ze Strážnice přijede Danaj.

„Letošní jubilejní ročník se vyznačuje malinko pozměněnou dramaturgií, která je dílem našich nových, mladších spolupracovníků, kteří se podílejí na organizaci festivalu a přišli s neotřelými nápady. Novinkou určitě bude vystoupení účastníků festivalu v prostorách Slezskoostravského hradu uprostřed týdne.

A našimi vděčnými posluchači zůstávají také senioři, pro něž je určeno také několik koncertů,“ informovala nás Renáta Huserová, tajemnice festivalu Folklor bez hranic.