„Vedle sedmi domácích seskupení vystoupí tanečníci, zpěváci a hudebníci z Bulharska, Ruska, Mongolska a Mexika, řekla ve středu na tiskové konferenci Kateřina Macečková, prezidentka tohoto festivalu. „Jeho dramaturgii v letošním roce omladili naši výrazně věkově mladší spolupracovníci. Chápu to jako jeho obrovské okysličení. Přišli s mnoha podnětnými změnami, pokud jde o programovou strukturu celé akce,“ sdělila s úsměvem novinářům Renata Huserová, tajemnice festivalu.

Folklorní soubory se budou také v tomto roce „stěhovat“ po různých obvodech Ostravy. Tradiční pozvánka v podobě pouličního vystoupení se uskuteční první den v 16 hodin na Jiráskově náměstí. Oficiální zahajovací galakoncert je plánován na 19.30 hodin v prostorách Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. „Novinkou letošního ročníku je velký festivalový průvod, jenž propukne ve středu 15. srpna od 17 hodin. Postupně projde od Divadla Antonína Dvořáka centrem města až na Slezskoostravský hrad, kde bude v 18 hodin zahájen slavnostní výroční koncert k desátému výročí festivalu,“ dodala Renáta Huserová.

K atraktivním zahraničním hostům na festivalu by měl, podle pořadatelů, patřit soubor Mongolského lidového divadla Khulan Khongor z Ulánbátaru, který používá ve své hudební produkci starodávný nástroj morin khmer, který byl v roce 2003 zanesen do listiny světového kulturního dědictví UNESCO.

Na festivalu vystoupí dětské, mládežnické i dospělé soubory, vedle Hlubiny a Hlubinky to bude Slezský soubor písní a tanců Heleny Salichové, soubory Ševčík a Holúbek. Z mimoostravských přilákali pořadatelé Danaj ze Strážnice, který se už jednou na festivalu představil, nebo Dětský národopisný soubor Úsměv z Opavy.

Vstupné na zahajovací a závěrečný koncert v sále Janáčkovy konzervatoře je 40 korun, zlevněné 20 korun, za vstup na středeční koncert na Slezskoostravském hradě zaplatí dospělý divák 70 korun, zlevněná vstupenka je za 40 korun.

Podrobnosti o festivalu na www.fbhostrava.wz.cz