Nebude tomu jinak ani letos. Jubilejní šedesátý Svátek horalů začal včera koncertem Hradišťanu s Jurou Pavlicou. Po něm zhruba dvacet dětských a mládežnických beskydských kapel, včetně slovenských, rozeznělo gajdy i další tradiční horalské hudební nástroje. Kapely budou hrát v Městském lese i dnes odpoledne a než je vystřídají soubory dospělých a dětí, program zpestří také hosté ze zahraničí, mimo jiné soubor Wilia z Litvy a Clog America z USA. Hlavní nedělní program zahájí tradiční průvod krojovaných skupin a alegorických vozů městem s cílem v přírodním areálu. Amfiteátr s mnoha dřevěnými stánky ve stylu tradiční beskydské architektury stojí v jablunkovském lesíku už déle než půl století.

První píseň tu zapěje letos jubilující mužský sbor Gorol a pak už se amfiteátr roztančí a rozezpívá v jednom nepřetržitém strhujícím proudu muziky až do večerních hodin. Pro tisíce návštěvníků je pestrý program Horalského svátku vždy směsí jistot a milých objevů. Do první skupiny patří především důvěrně známí domácí účinkující a jako stálý partner také polský soubor Wisła, skupinu druhou tvoří kolektivy hostující. Podle člena organizačního štábu Stanislaw Gawlika nebude letos vrcholem programu žádná exotika, ale slovenská klasika v podobě Lúčnice. „Součástí setkání horalů je i sportovní program, především tradiční sobotní běh o džbánek mléka a turistický pochod o Matějovy krpce.

V sobotu večer se sejdou v kavárně Pod Pegasem příznivci krásného slova, letos bude program věnován amatérskému divadlu v tomto regionu,“ upřesňuje Gawlik. O poslední červencové neděli byl předehrou Svátku horalů mezinárodní seminář na téma Valašské dědictví Karpat s otevřením výstavy, která bude v jablunkovském Domě PZKO k vidění ještě do konce tohoto týdne. A festival by nebyl úplný bez řemeslných dílen, ukázek tradičních výrob a bez stánků s typickými pochoutkami.