ORLOVÁ - Neuvěřitelných šestapadesát spolků a klubů mohou ještě dnes obdivovat návštěvníci orlovského domu kultury na 12. ročníku ojedinělé akce, Výstava spolkové a klubové činnosti. Akce je největší svého druhu nejen v mezích našeho regionu. Zahrát si na rytíře v plné zbroji, poznat činnost a život těch nejrozmanitějších spolků, od hasičů počínaje, přes zdravotníky, chovatele, křížovkáře, kaktusáře a mnohé jiné konče. To vše mohou na vlastní oči vidět od včerejška návštěvníci akce. Zároveň se tak mohou stát členy zmíněných aktivit.

„Už dlouhá léta nám třeba chybí mládež,“ podotknul kaktusář Pavel Karkoška, který zde spolu s kolegy z orlovského Klubu kaktusářů vystavuje od prvního ročníku. Mládež zaujal třeba stánek historického šermu. Tam si všichni mohli vyzkoušet navléct repliky pravé rytířské zbroje a zkusit si, jak těžké byly tehdejší zbraně. „Do takového klubu bych možná až budu větší i rád chodil,“ usmíval se po svléknutí bojovnické drátěné košile žák třetí třídy Vojtěch Launer. „Vůbec jsem netušil, že v Orlové existuje tolik klubů a spolků. Překvapilo mě, jak jsou aktivní. Nedivím se, že je tu tolik lidí, je opravdu na co koukat,“ sdělil nám své dojmy sedmnáctiletý Marek Novák z gymnázia.

„Navštěvujeme většinu zdejších škol i školky. Děcka tak k naší expozici chodí skoro jako domů, protože nás znají. Doufáme, že tady můžeme navázat i spolupráci s těmi, kdo nás ještě nekontaktovali. Zejména u středoškoláků podle mne schází větší zájem a odpovědnost k tomu, jak se učit podávat první pomoc,“ podotkla pro změnu Dana Muchová z orlovské pobočky Českého Červeného kříže. Včera patřila výstava především návštěvníkům z orlovských škol, dnes se očekává široká veřejnost. Výstava je otevřená od 9 hodin, své brány zavírá v 17 hodin. Tím celá akce končí, v neděli se již nekoná.