"Děkujeme vřele všem, kteří jste nám včera drželi palce s Králi videa. I když jsme nevyhráli, tak to vůbec nevadí. Pro nás je tou cenou vaše přízeň a podpora od samotného počátku, která je s námi pořád. Gratulujeme všem vítězům," napsal v neděli režisér Lukáš Bulava za celý tým, se kterým film realizoval, na sociálních sítích. 

"Velký dík patří také distribuční společnost Film Europe, která našemu filmu věřila a dostala ho tak do distribuce kin," řekl pak Lukáš Bulava v neděli Deníku z vlaku, ve kterém cestoval z pražské události domů do Karviné. 

Podívejte se na trailer filmu Králové videa

Zdroj: Youtube

Dokument karvinského režiséra Králové videa byl nominován v kategorii Nejlepší dokumentární film. Spolu s ním nominaci získaly také snímky Alchymická pec a mediálně známý snímek V síti. Snímek o úchylných lidech, kteří na internetu číhají na děti v roli tzv. sexuálních predátorů, pak cenu nakonec získal.

Milostný dopis té době

"Králové videa, to je milostný dopis té době," řekl pak vloni Lukáš Bulava o svém snímku po jeho slavnostním uvedení do kin. Myslel tím dobu 80. a 90. let minulého století, kdy Česko mj. zasáhl fenomén pirátsky dabovaných a distribuovaných videokazet s filmy, o jejichž premiéře v kinech si tehdy diváci mohli nechat jen zdát.

Režisér Lukáš Bulava s ikonami českého dabingu. Vlevo Dana Hábová, vpravo Stanislava Jachnická.
Je to milostný dopis té době, vyznává se karvinský režisér snímku Králové videa

Světová filmová produkce tak na černo zaplavovala české domácnosti na videokazetách, ke kterým neodmyslitelně patřil i dobový rychlodabing. A právě o tomto fenoménu snímek Králové videa vypráví. Ačkoli dokument, diváci se při jeho produkcích nezřídka smějí, jako u nejlepší komedie. 

Bodejť by ne. Štáb snímku věnoval přípravě nemálo času a podařil se mu husarský kousek. Vypátrat a dostat před kameru spousty především tehdejších dabérů. Ve filmu tak vystupují a vzpomínají třeba Ondřej Hejma, Roman Holý, Ondřej Neff, Zdeněk Troška a další.

Podívejte se na druhý trailer k snímku Králové videa

Zdroj: Youtube

Mnozí diváci to možná do dneška netušili, ale také hlasy těchto lidí "běhaly" na dobových videokazetách v Česku. Specifická doba a prostředí samozřejmě přinesla i spousty dalších zajímavostí a historek, kterých je snímek plný.

Režisér Lukáš Bulava s ikonami českého dabingu. Vlevo Dana Hábová, vpravo Stanislava Jachnická.
Králové videa karvinského režiséra Bulavy mají po úspěšné premiéře v Praze

“Sledování videa byla nedílná součást mého dětství. V té době pirátských kazet se u mě zrodila nefalšovaná láska k filmům a cítím vděčnost, že jsem vyrůstal v prostředí, kde jsme mohli jako rodina společně zažívat to nadšení z každého dalšího nového bijáku. Jsem proto rád, že nyní jako jeden z tvůrců projektu Králové videa se mohu podělit o tyto zážitky,” říká k tomu samotný Lukáš Bulava.

CHYSTÁ SE NOVÝ FILM

Půjde o mysteriózní krimi s erotickým podtextem ze slezské vesnice v 70. letech

Žluté květy. Tak se jmenuje nový film karvinského režiséra Lukáše Bulavy, na kterém už začaly první přípravné práce. "Půjde o mutaci československého filmu Po stopách krve a italských horror giallo klenotů Don't torture a duckling a Tenebre," prozradil zatím karvinský režisér.

Dodal, že je hotový scénář a snímek už částečně zná také své herecké obsazení. Mimo jiné si v něm zahrají ostravští herci Kristýna Krajíčková, Adam Langer a Petr Panzenberger, Bulavova dvorní karvinská herečka Barbora Kosiecová, či brněnský herec Robert Vrba, který je i spoluautorem scénáře. Casting na další role zatím není uzavřený a probíhají některá další jednání. 

Lukáš Bulava s herci Kristýnou Krajíčkovou a Petrem Panzenbergerem při přípravě nového snímku Žluté květy.Lukáš Bulava s herci Kristýnou Krajíčkovou a Petrem Panzenbergerem při přípravě nového snímku Žluté květy.Zdroj: archiv Lukáše Bulavy

Výbornou zprávou je, že hudbu k filmu složí americký hudebník Dave Neabore, baskytarista kultovní rap hard core kapely Dog Eat Dog. Amerického hudebníka pojí s karvinským režisérem i dlouholeté přátelství, které vzniklo pro jejich společnou vášen pro hudbu a staré horrorové filmy. 

"Scénář jsme začali psát vloni a je již kompletní," řekl dále Lukáš Bulava. Prozradil také, že děj filmu se bude odehrávat ve slezské vesnici v 70. letech minulého století.

"Filmový subžánr giallo se natáčel především v 60. letech v Itálii. Šlo o filmy plné krvavých scén, s vysoce stylizovanou kamerou, důrazem na atmosféru a svou roli hrála také vždy neobvyklá a zvláštní hudební složka. Dějove jde většinou o mysteriozní či psychologické detektivky. K významnějším autorům žánru patří Lucio Fulci, Mario Bava a především Dario Argento," dodává k filmu Žluté květy režisér a scénarista z Karviné.