Tenkrát pravděpodobně vůbec netušili, jaký bude mít s odstupem času soutěž ohlas. Dnes už je mezinárodní a v našem kraji nejvíce věhlasná. O tom, jakou cestou si Miss Reneta prošla a jak by měla správná miss vypadat, jsme si popovídali s jedním z organizátorů Liborem Lenčem.

Miss Reneta má bohatou historii. Kde vůbec vznikl nápad tuto mezinárodní soutěž pořádat?

Mezinárodní soutěž studentek středních škol Miss Reneta má dlouholetou historii. V letošním roce se uskutečňuje již 22. ročník Miss Reneta 2014. Nápad vznikl v roce 1992 na Střední škole v Havířově-Prostřední Suché v tehdy vznikajícím Klubu přátel školy. Ten řešil, jak mimo jiné školu zviditelnit, a protože na škole studovaly převážně dívky, padla volba na soutěž středoškolské miss. Prvních pět ročníků mělo regionální charakter a finálový večer probíhal vždy ve společenském domě Reneta v Havířově-Městě, odtud název Miss Reneta. Posléze se soutěž stala mezinárodním projektem s přesahem na střední školy nejen v Česku, ale také v Polsku a na Slovensku a finále soutěže se z kapacitních důvodů přestěhovalo do Kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově-Podlesí, kde probíhá dodnes.

Co všechno by měla podle vás správná miss, nejen Reneta, mít?

Správná miss by měla mít především jasný názor na soutěže tohoto druhu, měla by mít zájem a chuť zkusit něco nového, poznat nové lidi, nová místa a vnímat ověřenou skutečnost, že účast v soutěži zcela jistě pomůže zvýšit do života tolik potřebné sebevědomí dívky. Přitom by měla již mít „pod kůží" umění pečovat o sebe a mít zájem vzdělávat se.

Soutěží prošlo mnoho dívek, ale tím pro ně zdaleka svět soutěží krás neskončil. Je nějaká účastnice, kterou byste zmínil, jež Miss Renetu vnímala jako startovací čáru a dotáhla to někam dál?

V historii uplynulých ročníků prošla soutěží Miss Reneta celá řada studentek středních škol, které byly následně velmi úspěšné v rámci jiných obdobných projektů a soutěží v České republice, v jiných zemích Evropy i ve světě, přičemž řada z nich následně našla uplatnění například ve světě modelingu, médií (Česká Miss World 2013 Lucie Kovandová, Česká Miss 2012 Tereza Chlebovská, rosnička Radka Kocurová, finalistky, případně vítězky dřívějších českých soutěží miss Renata Langmannová, Šárka Cojocarová, Hana Věrná, Eva Čerešňáková a další).

Co byste vzkázal všem dívkám, které by se do soutěží krás chtěly přihlásit a uspět?

Nejprve si umět odpovědět „Ano, chci se zúčastnit soutěže miss", najít trošku odvahy, vybrat si soutěž, která má odpovídající kvalitu, přihlásit se do soutěže a vnímat skutečnost, že případný úspěch v soutěži bude výrazem tvrdé práce a odříkání.