Zajímavý program v rámci Festivalu muzejních nocí připravily pracovnice Musaionu Eliška Svatoňová a Zdeňka Bolková. Již samotné prostředí, tentokrát plné starých historických vah a měřidel, mu dodalo nevšední atmosféru. Pro děti přichystaly ruční výrobu trpasličích čepiček z krepového papíru, soutěž v kreslení trpaslíků a též představily malé, ale velmi pěkné papírové loutkové divadlo. Nechyběly ani soutěže a kvizy.

Pro dospělé bylo největším lákadlem vyzkoušet si ženský těšínský a mužský horalský kroj. Jak se ukázalo, procedura oblékání nebyla zrovna jednoduchá. O něco těžší to měli muži. Navléci si horalský oblek vyžadovalo nejen trpělivost, ale také značnou zručnost a důslednost, aby vše sedělo dobře. Na pomoc většinou přišly šikovné ženské ruce a výsledek se dostavil v plné parádě. Ve velké permanenci přitom byly fotoaparáty. Nikdo si nenechal ujít příležitost zvěčnit se v takovémto historickém krojovém oblečení.

„Je to úžasný pocit mít na sobě tento kroj. Fotka bude pěknou památkou na tuto noc,“ krátce poznamenal Lukáš Bichler, mladík studující v Kanadě. Nemalému zájmu se těšily vzorky těšínských krojových šperků. S jejich výrobou se mohli návštěvníci seznámit prostřednictvím krátkého filmu Těšínské krojové stříbrné šperky. Při odchodu každý účastník obdržel pamětní list a malý usměvavý dárek. „Myslím si, že se nám akce vydařila. Těší nás, že lidé odcházeli spokojeni,“ řekla na závěr Eliška Svatoňová.