O co ve hře jde? Naši hlavní hrdinové se rozhodnou aspoň jednou vystupovat jako skuteční, životem protřelí světáci a vyrazí do lepší společnosti. Tam se seznámí s trojicí lehkých dam v podání Jiřiny Bohdalové, Ivy Janžurové a Jiřiny Jiráskové. Jak mistři stavebního řemesla, pánové Jiří Sovák, Jan Libíček a Vlastimil Brodský dopadli, všichni z legendárního československého filmu víme…

Komedii režiséra Zdeňka Podskalského z roku 1969 teď ale nazkoušeli orlovští ochotníci, a ve středu 23. listopadu od 19 hodin v divadelním sále Domu kultury města Orlové, ji představí divákům.

Začala dlouho plánovaná rekonstrukce polikliniky v Karviné-Mizerově.
V Karviné začala oprava polikliniky. Dotkne se i pacientů

Režisér Petr Pěnkava, který je současně inspicientem, hercem Komorní scény Aréna Ostrava a moderátorem, s Lordy pracuje půl roku. Prozradil, že s komedií Světáci přišli sami ochotníci. „Za ten půlrok udělali obrovský posun. Je to dobrá banda, kterou divadlo neskutečně baví. Moc je obdivuji, že si ve volném čase ještě najdou prostor, aby se naučili text, zašli na zkoušku…,“ podotýká Pěnkava.

Ukázka z filmu Světáci

Zdroj: Youtube

V roli Honzy se představí sedmnáctiletý Jan Volf, student elektroprůmyslovky v Havířově. „Mám luxusně vycpané břicho, jako bych byl těhotný,“ směje se. O Lordech mluví jako o partě složené z dobrých lidí. „Je tu skvělá, tvůrčí atmosféra a moc mě to baví,“ zdůrazňuje. První divadelní krůčky si vyzkoušel v DDM v Havířově, odkud ho do Orlové zlákal zkušenější divadelník Tomáš Siekiera. Představitel jedné z hlavních rolí prozradil, že se premiéry Světáků nemůže dočkat.

Orlovský ochotnický soubor Lordi nastudoval legendární komedii Světáci.Orlovský ochotnický soubor Lordi nastudoval legendární komedii Světáci.Zdroj: Nataša Cibulková

Roli Božky, čili Jiřiny Bohdalové, zahraje Marie Galgaňáková. „Tu roli jsem si vybrala, asi mi sedí nejvíc. Je taková ztřeštěná, a to mi vyhovuje,“ usmívá se. V dívčí válce si Marie zahrála Vlastu a orlovští ochotníci jsou její srdcovka.

Jedenadvacet závodníků se postavilo na start tradičního závodu Od mostu k mostu, které se běžel v neděli 13. listopadu 2022 v Karviné.
Od mostu k mostu za půl hodiny. V Karviné se uskutečnil unikátní závod

Maličkou roli prodavačky v noblesním krejčovském salonu hraje Veronika Jurová, kterou prý k Lordům přivedla nostalgie. „Už ve svých sedmi letech jsem hrála v dramatickém divadle v Orlové, kde jsem působila dobrých patnáct let a následně ho i chvíli vedla. Teď jsem na mateřské a rozhodla jsem se k ochotnickému divadlu vrátit. Moje role je opravdu maličká, ale moc se mi líbí,“ svěřila se Veronika.