Pro některé mladé zpěvačky to bude další z cest, ze kterých vcelku pravidelně přivážejí cenná umístění, mnohdy dokonce ocenění nejvyšší. Tentokrát míří na 1. ročník mezinárodní soutěže pěveckých sborů, kde se představí ti opravdu nejlepší na světě. S jakými ambicemi karvinský sbor, jež má na svém kontě řadu nejvyšších ocenění ze soutěží po celém světě, odjíždí?

„O nějakých ambicích bych rozhodně teď nemluvila. Pro nás je velkým vítězství už to, že jsme do soutěže byli vůbec vybráni. Přihlásilo se totiž 139 sborů z celého světa a porota na základě zaslaných nahrávek vybrala 50 účastníků, kteří se mohou soutěže zúčastnit. Takže už to je uznání našich kvalit,“ říká sbormistryně Martina Juríková.

Letní koupaliště Ostrava-Poruba
Kraj má nejvíce koupališť, jinak v průzkumu propadl

Svůj zpěv předvedou karvinské zpěvačky v kategorii mládežnických sborů a současné muziky. V každé se zpívají čtyři skladby, z toho jedna povinná, kterou napsali současní japonští skladatelé. Kromě češtiny, angličtiny je čeká také zpěv v japonštině. Skladatelé dokonce zasednou v porotě.

„Na zpěv v angličtině jsme zvyklí, ale party v japonštině jsme si museli nechat foneticky přepsat a výslovnost některých znaků ještě konzultujeme s jednou naší zpěvačkou, která se učí japonsky,“ přibližuje Juríková komplikace, se kterými se zpěváci museli při zkouškách, které probíhaly už od ledna dvakrát týdně, vypořádat.

Rekonstruované dětské hřiště v havířovském Centrálním parku.
V centru Havířova je nové atraktivní a zábavné hřiště

Workshop a zpívaní na univerzitě

V Zemi vycházejícího slunce čekají karvinské zpěvačky kromě soutěžních vystoupení ještě dva koncerty – jeden v Jokohamě na tamní univerzitě, kde absolvují workshop s věhlasným japonským pěveckým pedagogem a zazpívají pro studenty. Zážitek, který karvinské výpravě zřejmě nebude dopřán, je cestování rychlovlakem šinkanzen.

„Na to bohužel nemáme, proto jsme zvolili levnější variantu, autobus,“ říká sbormnistryně.

Možnost reprezentovat Karvinou i Českou republiku v zemi, která miluje sborový zpěv, je odměnou jen pro ty nejlepší. I těm ale na desetidenní zájezd do Japonska zpravidla přispívají rodiče.

Ilustrační foto.
Stařečkovi o holi nejdříve nabídl pomoc, pak ho nestydatě okradl

„Zájezd je víc než jednou tak dražší, než příspěvek každého účastníka. Mluvíme o necelých dvaceti tisících korunách,“ dodává sbormistryně s tím, že cestovní a pobytové náklady by se mohly sboru vrátit leda v případě vítězství v soutěži.

„Vůbec netuším, kolik obnáší cena pro vítěze. To, že bychom to mohli být zrovna my, je pro mě taková science fiction, protože v Grand prix finále bude konkurence mužských a dospělých sborů, vítězů všech osmi kategorií. Tam ale musí účinkující předvést úplně jinou skladbu, než tu ze základní části soutěže. My bychom byli navýsost šťastní, kdybychom se tam vůbec dostali. Třeba proto, že máme, si myslím, připraven krásný program,“ zasnila se sbormistryně Martina Juríková.

Mladí karvinští zpěváci už nejednou dokázali, že nic není nemožné, takže třeba v tokijské koncertní hale na přelomu července a srpna skutečně zazní například známá beskydská lidovka nazvaná Górale…

Orlovská nemocnice.
Problémy nemocnice i náměstí