Srpen v Moravskoslezském kraji většinou bývá tak trochu chudým příbuzným kulturně nabitého července, kdy se v Ostravě koná zdejší největší akce - festival Colours of Ostrava. Dávno za námi je také divočejší vizovický festival Masters of Rock a třináctý ročník menšího Musicartu 2007 v Bohumíně. Navíc jsou ještě pořád otravné divadelní prázdniny a většina kin s filmovými kluby si vzala tradiční letní volno.

Něco málo pro divadelní a filmové nadšence

Přesto všechno není třeba věšet hlavu. Třeba od 4. srpna totiž proběhne v Ostravě-Mariánských Horách už druhý ročník Mezinárodního divadelního workshopu, kterého se mohou bez omezení zúčastnit všichni milovníci divadla. Letošním tématem bude legendární dílo španělského autora Miguela de Cervantese y Saavedry Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha.

Účastníci workshopu si během čtrnáctí dnů vyzkoušejí takřka celý divadelní proces od nastudování hry a čtení textů přes výrobu kostýmů až po závěrečné jevištní předvedení, které se bude konat na Slezkoostravském hradě 18. srpna i pro veřejnost. Filmoví nadšenci se zase koncem srpna mohou těšit na Filmové léto s pojízdným Kinematografem bratří Čadíků, který bude od 26. do 31. srpna přímo na ostravském Jiráskově náměstí vždy ve 20 hodin promítat české filmy. K vidění budou snímky Jak se krotí krokodýli, Experti, Kráska v nesnázích, Maharal - Tajemství talismanu, Grandhotel a Kvaska.

Na 30. srpna se navíc v ostravském CineStaru chystá místní premiéra kouzelné Iriny Palm s hvězdou letošních Colours of Ostrava Marianne Faithfull, kterou byl doslova unešen celý letošní MFF Karlovy Vary.

Něco více pro fanoušky hudebních festivalů

Rozhodně největším letním lákadlem jsou ale hudební festivaly. Několik z nich se bude konat během srpna i v Moravskoslezském kraji. První z nich - Klasa Štěrkovna Open Music 2007 - proběhl už o tomto víkendu v Hlučíně. Letní program má také tradičně připravena nedaleká děhylovská Loděnice.

Pátek 10. a neděle 12. srpna zase budou svátky pro fanoušky lokálního barda Jarka Nohavici. Oba jeho koncerty - v Hukvaldech i v Dolní Lomné - se uskuteční pod širým nebem.

Není se ale třeba obávat povětrnostních podmínek, protože obě jeho vystoupení proběhnou za každého počasí. Zajímavě rozložen na 11. a 25. srpna je letošní ročník Happy festivalu v Čeladné, kde vystoupí mimo jiné nadějné české kapely Khoiba a Southpaw. Už desátý ročník mezinárodního festivalu Folklor bez hranic zase začne 13. srpna a skončí o čtyři dny později.

Výroční čtyřicátý ročník tradičního festivalu Vizovické trnkobraní se letos bude konat od 17. do 19. srpna. Vidět na něm můžete mimo jiné i stále známější romskou formaci Gipsy.cz, která letos vystoupila jako první český interpret v historii vůbec i na nejznámějším hudebním festivalu Glastonbury. Alternativní varianta pro náročnější Menší festival Dolnolhotský buben je zase ideálním místem pro fanoušky stále populárnější world music a jiných menšinových žánrů. Letos se na něm mohou návštěvníci setkat třeba se skupinou -123 minut, Lubošem Pospíšilem nebo mladou energickou kapelou Al-Yaman.

Festival Děhylov Open letos nabízí skupiny jako Pell mell, Kabát revival nebo Rock and Roll Band Marcela Woodmana.

Sobota 25. srpna pak bude patřit tradiční Bartolomějské pouti v Ostravě-Nové Vsi a koncertu skupiny Čechomor na ostravickém koupališti Sluníčko.

Od neděle 26. srpna do 1. září pak bude Ostravu ovládat Festival nové hudby, který je zaměřen na experimentální a nekonvenční hudbu pracující s orchestrem. Zahajovací koncert proběhne 26. srpna v Domě kultury města Ostravy, slavnostní závěr potom onoho 1. září na stejném místě.

Pomyslným zakončením letošního léta pak bude takzvaná Poslední prázdninová show plná různých soutěží, tvůrčích dílen a občerstvení, která proběhne v Kulturním domě v Hrabůvce 31. srpna. Jak se zdá, je tedy nakonec přece jen z čeho vybírat.