Celý měsíc - od 28. září do 28. října – se na území Moravskoslezského kraje uskuteční už čtvrtý ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Ve třiadvaceti místech nabídne postupně třiatřicet koncertů, které prozáří duchovní poselství hudby.

„Svatováclavský hudební festival je největší akcí v České republice, která prezentuje duchovní umění u nás.

Každoročně se na něm prezentují přední naši, ale také zahraniční umělci. V letošním roce se představí v kostelích měst a obcí soubor Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem, přední sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová, sólistka opery Národního divadla moravskoslezského, která je v současné době uměleckou ředitelkou tohoto festivalu, violoncellista Jiří Bárta, kytarista Štěpán Rak, herci Marek Eben a Alfréd Strejček, soubory Musica Florea s Markem Štrynclem, Janáčkova filharmonie Ostrava, Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala, dále světoznámý anglický soubor, který se specializuje na dobovou interpretaci staré hudby Florilegium s uměleckým vedoucím Ashleyem Solomonem a bolivijským sólistou Henrym Vilcaem, ale také vynikající komorní soubor Flautando Köln z Německa,“ říká za pořadatele festivalu Igor Františák.

Podle jeho slov k vrcholům festivalu, který zavítá do Ostravy, Bílovce, Karviné, Havířova, Bruntálu, Bohumína, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdlantu nad Ostravicí, Frýdku-Místku, Opavy, Kopřivnice a dalších míst, budou patřit koncerty, v nichž se představí špičkoví interpreti na světové úrovni, jako například mladý dirigent slovenského původu Václav Luks, který nastudoval Matoušovy pašije, které zaznějí 7. října v opavském kostele svatého Václava.

„Pozoruhodnou nabídkou přispějí do festivalového programu kytarista Štěpán Rak a herec a výborný recitátor Alfréd Strejček s projektem Karel IV.

Je to jejich pořad, s nímž oslovují své posluchače už několik let, ale v tomto regionu jej ještě nezná plno lidí, kteří projevují o tento pořad velký zájem,“ sdělil nám malíř Karel Haruda, který je výkonným ředitelem Svatováclavského festivalu. Igor Františák, duchovní otec festivalu, výborný klarinetista, vstupuje v tomto roce do Kristových let.

„Už proto mě bude všech 33 koncertů inspirovat.

Nevím, zda stihnu úplně všechny absolovovat, ale už se na ten měsíc moc těším, byť bude hodně hektický a jsem rád, že si na dvou koncertech taky zahraji,“ míní instrumentalista. Na tiskové konferenci si trošku posteskl nad nedostatkem kvalitních varhan v některých místech Moravskoslezského kraje.

„Vážná situace je v Ostravě, poněkud příznivější v Ludgeřovicích, Šenově či Hlučíně, kde do budoucna bychom mohli naplánovat nějaké varhanní recitály,“ uvedl Igor Františák.

Sedm koncertů natočí Český rozhlas Ostrava a jeden z nich bude na rozhlasových vlnách vysílán v přímém přenosu.