Podle mluvčí divadla Ivy Lupkové se letošní divadelní přehlídka měla původně konat u příležitostí 100 let od vzniku Českého Těšína v rámci 30. ročníku Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic. „Bohužel, vzhledem k vývoji nákazy covidem-19 v Polsku naši partneři z občanského sdružení Člověk na hranici a Česko-polsko-slovenské solidarity byli nuceni po téměř roce příprav rezignovat a letošní ročník přesouvají na říjen 2021,“ vysvětlila Lupková.

Těšínské divadlo však pokračuje v přípravách Festivalu divadel Moravy a Slezska, letos se bude konat jeho 20. ročník. „Také my se samozřejmě budeme řídit platnými hygienickými předpisy a doufáme, že se nezpřísní natolik, aby nám konání festivalu zabránily. Také my raději organizujeme letošní festival jako nesoutěžní, tedy bez porot a diskuzí,“ dodala Lupková.

Letošní ročník FDMS proběhne v termínu od 2. do 9. října. Letos v jeho rámci Těšínské divadlo představí českou a polskou premiéru společného projektu Šumař na střeše/Skrzypek na dachu, loutková Bajka pak zpracování slavného Hobita. Dospělí budou moci vybírat z představení regionálních divadel nebo se do Těšínského divadla vypravit s dětmi na některé z loutkových představení.

Program 20. ročníku FDMS

2. 10. 2020 v 17 h., Těšínské divadlo, Malá scéna

Statečný cínový vojáček
Hans Christian Andersen
Bábkové divadlo Na rázcestí
Adaptace známé pohádky Statečný cínový vojáček dánského autora Hanse Christiana Andersena v divadélku z papíru.

2. 10. 2020 v 18 h., Těšínské divadlo

V jednom lese v jednom domku
Ruda Hancvencl
Nechte se překvapit, nechte se pobavit originální a velmi ironickou interpretací čtyř pohádek: O Červené Karkulce, O Smolíčkovi Pacholíčkovi, O perníkové chaloupce a O Budulínkovi.

3. 10. 2020 v 17.30 h., Těšínské divadlo

Skrzypek na dachu
Joseph Stein
Scena polska Teatru Cieszyńskiego / PREMIERA
Legendární muzikál o síle tradic, lásky, rodinných vztahů a potřebě tolerance. Děj vypráví příběh chudého židovského mlékaře Tovjeho, který žije se svou manželkou a dcerami v jedné ukrajinské židovské komunitě. Vše v jeho životě se točí kolem rodiny a zažitých židovských tradic. Avšak největší starostí je dobře provdat své dcery a zajistit jim tak lepší budoucnost, než měl on sám.

4. 10. 2020 v 17.30 h., Těšínské divadlo

Šumař na střeše / PREMIÉRA
Joseph Stein
Česká scéna Těšínského divadla
Legendární muzikál o síle tradic, lásky, rodinných vztahů a potřebě tolerance. Děj vypráví příběh chudého židovského mlékaře Tovjeho, který žije se svou manželkou a dcerami v jedné ukrajinské židovské komunitě. Vše v jeho životě se točí kolem rodiny a zažitých židovských tradic. Avšak největší starostí je dobře provdat své dcery a zajistit jim tak lepší budoucnost, než měl on sám

5. 10. 2020 v 10 h., Těšínské divadlo

Zvědavé slůně
Ján Ozábal (na motivy Rudyarda Kiplinga)
Loutkové divadlo Žilina
Kdysi dávno, pradávno, když země byla ještě úplně nová, vznikla Afrika. Někde tam, uprostřed Afriky, žila všelijaká zvířata.

6. 10. 2020 v 19 h., Těšínské divadlo

Osobní poplach
Josef Holcman
Městské divadlo Zlín
Osobní poplach je úspěšnou knihou zlínského spisovatele Josefa Holcmana.. Osobní poplach je silný příběh Holcmanova strýce, řezníka Jožky Slováka, rodáka z horňácké Velké nad Veličkou.

8. 10. 2020 v 10 h., Těšínské divadlo, Malá scéna

Paleček
podle pohádky bratří Grimmů
Buchty a loutky
Žili spolu jeden muž a žena a ti nemohli mít děťátko. Kdyby měli alespoň malinkaté, velké jako palec… A hele, ono se to nakonec povedlo!

8. 10. 2020 v 19 h., Těšínské divadlo

Heda Gablerová: Teorie dospělosti
Henrik Ibsen, Anna Saavedra
Divadlo Petra Bezruče Ostrava
Autorskou parafrázi slavného dramatu Henrika Ibsena Heda Gablerová, s podtitulem Teorie dospělosti, protože nahlíží na současné mileniály, připravila česko-chilská autorka Anna Saavedra a společně s režisérkou odhalují v klasickém Ibsenově příběhu to, co je v něm současného.

9. 10. 2020 v 10 h., Těšínské divadlo, Malá scéna

Hobit
John Ronald Reuel Tolkien
Těšínské divadlo, scéna Bajka
Pohádkový příběh z bájné Středozemě o nebezpečném putování hobita Bilba Pytlíka a družiny trpaslíků.

9. 10. 2020 v 19 h., Těšínské divadlo

Kočka v oreganu
Torben Betts
Komorní scéna Aréna Ostrava
Hry Torbena Bettse, uznávaného anglického dramatika a scénáristy, jsou originální každým coulem. Také Kočka v oreganu je toho jasným důkazem.