Připravili hned dvě retrospektivy – filmotéky slovenského režiséra Dušana Hanáka a polsko-německého režisérsko-kameramanského tandemu Janusz Majewski a Kurt Weber. Kromě toho budou moc návštěvníci těšínské filmové přehlídky moci zhlédnout filmovou adaptaci prozaických děl Jaroslava Haška a Franze Kafky. Fanoušky zprvu jmenovaných pánů režisérů a kameramana jistě potěší zpráva, že se všichni tři chystají přehlídku navštívit!

V tematických cyklech nemůže chybět 1. světová válka, od jejíhož propuknutí letos uplyne přesně 100 let. Více v cyklu Velká válka 1914 – 1918.

„V rámci cyklu Hranice a zdi světa jsme se původně chtěli vydat do zemí bývalé Jugoslávie, ale nakonec jsme se rozhodli přiblížit divákům, co se děje v současné ukrajinské kinematografii," říká mluvčí festivalu Barbara Szymańska.

Třetí tematický okruh nese podtitul Ženský film v polské kinematografii. Inspirací k jeho zařazení byla dramaturgům festivalu kniha Moniky Talarczyk-Gubały Mazurka nad ránem.

Kromě filmů Dušana Hanáka se mohou filmoví fanoušci těšit na legendární dílo Vladimíra Michálka Amerika, film Viktora Tauše Klauni, Líbánky Jana Hřebejka, Revival Alice Nelis, Signum laudis Martina Hollého, Zbehovia a pútnici Juraje Jakubiska a desítky dalších filmů českých, slovenských a polských režisérů.

Kino na hranici ale není jen o filmu. Večery každoročně zpříjemňují hudební vystoupení. Letos do Těšína přijedou kapely Kieslowski, Bokka, Zrní, Dr. Misio a Puding pani Elvisovej. A zmínit je třeba také výstavy: například expozici fotografií Dušana Hanáka a souhrnnou výstavu Polsko, Evropa a svět, příp. Tváře Agnieszky Holland, kterou připravilo Muzeum kinematografie v Lodži.