Herci Národního divadla moravskoslezského z Ostravy se tam představí s inscenací Moskva – Petušky, jež byla oceněna jako nejlepší na loňském Festivalu divadel Moravy a Slezska v Českém Těšíně.

Autor představení, kterým je Venedikt Jerofejev, přibližuje neznalému divákovi geniálním způsobem Rusko – zemi utopenou v moři alkoholu a bezvýchodnost žití člověka

v posttotalitních režimech Evropy. Hra Moskva – Petušky bývá nazývána Biblí všech alkoholiků.

Z ruštiny hru přeložil Leoš Suchařípa, režie se ujal známý ostravský herec Tomáš Jirman, který si zahrál také hlavní roli Venečky. V dalších rolích můžete vidět např. Jana Fišara, Renátu Klemensovou nebo Janusze Klimszu. Představení se koná v 19 v prvním patře budovy, bývalé restauraci a vstupenky stojí 100 korun.

Před představením projdou diváci testem na přítomnost alkoholu v krvi. Divák s negativním nálezem ihned vypije jednu vodku, jinak nebude na představení vpuštěn. I když se představení v Havířově hraje z úplně jiných důvodů, zvláštní shodou okolností má téma společné s mimořádnými událostmi posledních dní – alkohol, resp. metylalkohol.

Představení pod názvem Moskva- Petušky navazuje na podobnou akci, která se již konala na nádraží v Ústí nad Orlicí a uspořádala jej skupina architektů bojujících za záchranu budovy, jež je podle nich unikátní architektonickou památkou, ale České dráhy ji chtějí zbourat a na jejím místě postavit novou.

„Budova havířovského vlakového nádraží je jedna z architektonicky nejzdařilejších staveb postavených v 60. letech. Reprezentuje tzv. bruselský styl vycházející z mezinárodní výstavy EXPO 58. Architekt Josef Hrejsemnou na tento podnět reaguje celkovým tvaroslovím, jižní prosklenou fasádou dělenou do odskákaných skleněných bloků a dalšími prvky vycházející ze základního tvaru V. Na stavbu byly použity kvalitní materiály, např. kámen travertin, mramor, žula, která se dnes při podobných typech veřejných staveb již nepoužívají, protože jsou drahé. Najdeme zde také unikátní doplňky dělané na míru jen pro nádraží, mozaika na stěnách, podavače lístků, světla atd. Několik původních prvků již bylo zničeno jako hodiny na fasádě, hlavní vstup. Nedovolme tuto cennou architektonickou památku jednou pro vždy zničit," říká architekt Adam Guzdek, jeden z hlavních iniciátorů záchrany havířovské nádražní budovy.