„Před pětadvaceti lety se mi náhodně dostal do ruky polotovar původu lípa, kterému se v literatuře říká vhodný k řezbaření. Upravil jsem ho do požadovaného tvaru obličeje. Tyto pokusy jsem začal opakovat a tak vznikla určitá zásoba, která skončila u příbuzenstva, známých a částečně na zdi našeho bytu. Nakonec práce s dřevem se stala mým životním koníčkem, kterému věnuji veškerý svůj volný čas,“ popisuje své začátky lidový umělec, čirý amatér Stanislav Agner.

Návštěvníci mohou v Maryčce vidět pětaosmdesát dřevořezeb s rozmanitou tematikou vytvořenou v období posledních pěti let. Jejím společným jmenovatelem je preciznost a tvarová vyváženost.

Určitým vodítkem o tematickém zaměření zaníceného výtvarníka jsou samotné názvy jednotlivých exponátů jako Vážka, Strom, Profil, Na stromě, Rejvíz, Múza, Adam a Eva, Dívka s míčem, Dívka s ručníkem, Oko vidí, či Učitelka při dozoru. Početnější zastoupení mají portréty v nejrůznějších podobách.
„V práci pokračuji dalšími pokusy, k nimž patří především reliéfy. Velmi blízkými a oblíbenými se pro mne staly různé vtipné figurky,“ dodává autor výstavy.
Šedesátiletý Stanislav Agner učí na dětmarovické Základní škole a také zasvěcuje zájemce z řad žáků do tajů řezbářského umění.

Expozice Dřevěné nálady bude pro zájemce k vidění do pátku 30. listopadu. Galerie je otevřena od pondělí do pátku od 14 do 18 hodin. Mimo otevírací dobu zpřístupní Maryčku pracovník informací.