„Většina členů komise dala Závišice na první místo,“ potvrdila předsedkyně hodnotitelského sboru v kraji Šárka Fabiánová. Do 13. ročníku klání obcí se v regionu přihlásili pouze čtyři účastníci. Kromě vítězné vsi dvojice z Bruntálska, Rýžoviště a Dolní Moravice, a Olbramice, patřící od ledna do nově vytvořeného okresu Ostrava – město.

Podle Fabiánové zvítězily Závišice z více důvodů. „Našli jsme u nich kompletní přístup, obec se rozvíjí ve všech směrech a na celém území, je tam dobrá spolupráce spolků,“ naznačila. Protože vítězství Závišic ještě není „černé na bílém“ nechce starosta Zdeněk Vajda předčasně slavit. „Radost mám z toho převelikou, na oslavy ale bude ještě čas,“ řekl. Přiznal, že zatímco pro krajské kolo obec nijak nepřipravovali, na příjezd celostátní hodnotitelské komise taktiku pozmění.

„Určitě vyzveme lidi, aby si uklidili okolo domů, zahrady, aby tady bylo všechno prostě hezké,“ naznačil Vajda, který by byl rád, kdyby trofej za krajské kolo přivezl hejtman moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský na oslavu dožínek. „Určitě by to mělo dobrou atmosféru, a takový lepší punc.“ Kdy převezmou v Závišicích cenu za prvenství v kraji není dnes jisté. „Praxe je taková, že termín si dohodne starosta vítězné obce s hejtmanem a ministerstvem,“ uvedl Miroslav Kopečný z regionálního pracoviště ministerstva pro místní rozvoj. Nejčastěji se tak děje v srpnu. „V září absolvuje návštěvu ve vítězných obcích komise z celostátního kola, konečné výsledky jsou známy v říjnu. Přesné termíny ještě nejsou určeny,“ vysvětlil Kopečný.