Zlomená závora. Hlavní cena ze 32. ročníku mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic, který v neděli skončil v Těšíně, putuje do Polska. Tříčlenná česko-polsko-slovenská odborná porota jednomyslně zvolila nejlepší inscenací letošní přehlídky hru Jak jsem nezabil svého otce a jak moc toho lituji, kterou společně nastudovala divadla Teatr Łaźnia Nowa Krakow a Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Divákům se pak nejvíce líbilo představení Máj divadla Ludus z Bratislavy.

Snímek z představení Jak jsem nezabil svého otce, ktré získalo hlavní cenu 32. mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic v Českém Těšíně.Snímek z představení Jak jsem nezabil svého otce, ktré získalo hlavní cenu 32. mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic v Českém Těšíně.Zdroj: Darek Dudziak

Porota i diváci vybírali z celkem jedenácti představení, se kterými se festivalovému publiku představily soubory z Česka, Polska a Slovenska. Hrálo se nejen v kamenných divadlech na hlavních a malých scénách, ale i pod širým nebem či v literární čítárně Avion.

Čítárna a kavárna Avion v Českém Těšíně.
Avion v Českém Těšíně oslaví 90 let od vzniku původní kavárny, v retro stylu

Festival s dvaatřicítkou v záhlaví byl úspěšný. „Jsme rádi, že diváci i letos přijali pozvání na zajímavá divadelní a hudební představení, která jsme pro ně společně s polským partnerem připravili. Festival potvrzuje, že může být odrazovým můstkem ke společnému sdílení i nelehkých témat a že živou kulturu nic nenahradí,“ ohodnotila osmidenní kulturní maraton očima pořadatelů, jimiž byli sdružení Člověk na hranici a Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Cieszyn, organizační ředitelka z české strany Petra Slováček Rypienová.