Do karvinské základní školy s polským vyučovacím jazykem nastoupilo v pondělí ráno 22 prvňáčků. Podle ředitele školy Tomáše Smilowského je to o šest více než oni. Děti nejsou jen z Karviné, ale i nejbližších okolních obcí.

„S naplněností tříd v poslední době nemáme vážnější problémy," uvedl Smilowski. Polské základní školy jsou v okolí Karviné nejblíže ve Stonavě, Horní Suché, Orlové a Dolní Lutyni.

V Havířově otevřeli 34 prvních tříd

Školní rok zahájili v pondělí ve 34 prvních třídách 17 havířovských základních škol. Jednou z nich byla i ZŠ Karolíny Světlé, kde byly otevřeny dvě třídy s celkovým počtem 56 žáků. Malé školáky přivítal v hezky vyzdobených učebnách ředitel školy Jiří Kotaška a zástupkyně města Monika Havlíčková.

V I. A. do školních lavic zasedlo celkem 26 dětí. Malí školáci předveli co všechno už umí, psali na tabuli, počítali, rozpoznávali ovoce a zeleninu a vybarvovali omalovánky.

„Jsou moc šikovní. Hodně toho umí. Je to i výsledek práce okolních mateřských škol, kde je dobře připravili," řekla třídní učitelka Markéta Fonioková. Děti byly vesměs veselé. „Dnes se mi ve škole líbilo. Pani učitelka byla hodná. Chci se naučit číst a počítat," trochu s ostychem se stručně svěřil Viktor Mašek.

Prvňáčci obdrželi od magistrátu reflexní batůžek naplněný drobnostmi a škola věnovala potřebné věci do výtvarné výchovy a pamětní list. Slavnostního zahájení se v hojném počtu zúčastnili rodiče, prarodiče a další blízcí.