Po Havlovi se přitom přejmenovalo ruzyňské letiště nebo dokonce ulice v Gdaňsku. Místní radnice většinou argumentují tím, že by se přejmenováním ulic zkomplikoval život jejich obyvatelům.

„Lidé by si museli měnit své dokumenty. Asi by nebylo důstojné pojmenovat po Václavu Havlovi nějakou ulici se třemi domy na okraji města," vysvětlila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Podle ní by v úvahu připadalo pojmenovat některou z nových ulic právě po Václavu Havlovi.

„Na druhé straně máme hodně svých zajímavých občanů, po kterých nemáme pojmenovány ulice, a několikrát už padlo i jméno známého režiséra Františka Vláčila," řekla Dorota Havlíková.

O přejmenování ulic podle prezidenta neuvažují ani v Karviné. Tam by pravděpodobně po něm nepojmenovali ani nově vznikající ulici. „Přikláníme se spíše k neutrálním názvům, jako je Lipová, Severní, Jarní a podobně," zdůraznila mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Jak zdůraznila město ani v devadesátých letech ve velkém nepřejmenovávalo ulice a náměstí. Stále tak je v Karviné Gagarinovo náměstí, ulice Rudé armády nebo ulice Urxova. Debata se strhla naposledy ohledně přejmenování parku Julia Fučíka na Univerzitní park.

„Tam se ale přejmenování nedotklo občanů, sídlí tam jen služebna městské policie," sdělila Šárka Swiderová.

Za Havla se bijí v Orlové

Největší debata o Václavu Havlovi se tak strhla v Orlové. Na začátku roku přišlo politické hnutí Nezávislí s tím, že by se po prezidentovi mohlo pojmenovat náměstí 28. října.

„Václav Havel byl významná osobnost, po které by se mohlo jmenovat významné místo. Výhodou by bylo, že v případě přejmenování náměstí by si nikdo nemusel měnit občanský průkaz ani žádné jiné dokumenty, protože dnes tady nikdo nemá bydliště ani zde nesídlí žádná firma," vysvětlil zastupitel za Nezávislé Miroslav Chlubna.

Návrh nakonec neprošel. Jak nyní Miroslav Chlubna přiznává, volil by pro orlovské náměstí jiné pojmenování. „Vzhledem k tomu, s jakými jsem se setkal ohlasy, bych volil jméno někoho, kdo je spjat s Orlovou," dodal Miroslav Chlubna.

Radnice nyní uvažuje o tom, že by alespoň nechala vytvořit bustu Václava Havla. Ta by se pak umístila vedle Masarykovy busty na staré radnici v Orlové-Městě.

O přejmenování ulic nebo náměstí se neuvažuje v Havířově. Nikdo zatím ani nic podobného nenavrhl. „Nic takového v Havířově neproběhlo," potvrdila mluvčí města Eva Wojnarová.