Nakoupit se vydala do karvinského obchodního centra také paní Jana. Podle svých slov vyčkává s nákupy po svátcích záměrně.

„Dělám to tak každý rok, pod stromeček si vždy nadělíme jenom nějakou drobnost, větší nákupy děláme až s příchodem povánočních slev," svěřila se redaktorům Deníku starší žena s tím, že se na tom dá ušetřit dost peněz.

Rozhodně není jediná. Na nákupy se vypravila také paní Izabela se svou švagrovou.

„Přišly jsme vyměnit nevhodný dárek a při této příležitosti se podíváme i na zlevněné zboží. Zvažovaly jsme, zda se vydat do Ostravy, ale obávaly jsme se, že tam budou davy lidí, a proto jsme se raději rozhodly pro Karvinou," řekla zákaznice z Havířova.

Druhé kolo nákupního šílenství potvrzují také samotní prodejci, kteří včera měli plno práce s přeceňováním zboží. Například oblečení, elektroniku nebo boty lze pořídit i s více než padesátiprocentní slevou.

„Lidé na slevy slyší, chodí jich spousta. Nejen nakupovat, ale také vyměňovat nevhodné dárky. Výprodeje máme celoročně, ale ty povánoční lákají nejvíce," prozradila prodavačka Gabriela z prodejny C&A.

Povánoční slevy využívají hlavně lidé, kteří pod stromečkem našli obálku s penězi nebo dárkové poukázky, a cenově orientovaní zákazníci. „Zahájili jsme výprodej, zboží zlevňujeme až o šedesát procent a mohou říct, že nakupují hlavně lidé s předplacenými kartami. Hodně lidí také přišlo zboží vyměnit," informovala prodavačka Lucie z prodejny A3 Sport.

Podle ní chodí nejvíce nakupovat mladší generace, výjimkou prý ale nejsou ani starší lidé, kteří nakupují pro své děti nebo vnuky.

„Nejvíce jdou na dračku sportovní tašky a batohy," dodala prodavačka s tím, že v následujících dnech očekává ještě větší nápor zákazníků.

Žně mají také prodejny s elektronikou. Každoroční nával nakupujících neminul ani prodejnu Okay.

„Ten příliv lidí po svátcích je každoročně, letos je nakupujících ještě více než loni. Přibývá lidí, kteří čekají na vánoční výprodeje, protože chtějí ušetřit," řekl Deníku prodavač.

Před Vánocemi šly prý nejvíce na odbyt tablety, po svátcích přemýšlejí zákazníci praktičtěji.

„Nakupují třeba to, co se jim přes svátky pokazilo, například ledničky a pračky," dodal prodavač.