Před a mezi svátky si průkaz, zajišťující možnost volit v přímé volbě prezidenta mimo svoje trvalé bydliště, vyřizovaly desítky lidí. Nebývalý zájem o voličské průkazy pro prezidentské volby hlásí také karvinský magistrát. „K včerejšímu dni jsme jich vydali už více než sedmdesát. Většinou šlo o žádosti mladých lidí do 35 let, pracujících v Brně nebo v Praze. U jiných typů voleb míváme vždy maximálně 15 vydaných voličských průkazů," informovala mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Dodala, že včera skončila lhůta pro písemné podání žádostí o voličské průkazy, do středy 9. ledna do 16 hodin si je mohou ještě zájemci vyzvedávat osobně.

Karviná má tradičně 63 volebních okrsků. Volí se podobně jako při senátních volbách. Voliči budou vybírat jednoho z devíti kandidátů. Když nikdo z nich nezíská v prvním kole 50 procent hlasů, ve druhém kole se utkají dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

Ústavní soud včera zamítl návrh neúspěšného kandidáta Tomia Okamury, který žádal odklad přímé volby prezidenta.

První kolo prezidentských voleb tak proběhne podle plánu v pátek 11. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 12. ledna od 8 do 14 hodin. Případné druhé kolo o 14 dní později.