V konkurenci dalších 59 pedagogů z celé země budou bojovat o zlatou korunku v jubilejním 20. ročníku. „Poprvé za 20 let má alespoň jednoho nominovaného každý kraj, poprvé máme nominovaného Angličana a poprvé se do ankety zapojila střední škola pro žáky ve výkonu trestu odnětí svobody," informovala tajemnice ankety Jiřina Vrbová.

Žáci základních škol přihlásili do ankety 41 učitelek a učitelů, studenti škol středních 24.

Jak se v této konkurenci prosadí karvinští pedagogové? Zaboduje profesorka těšínského gymnázia, které se podařilo v žácích vzbudit lásku k tak nenáviděnému předmětu jako je matematika? Nebo bude úspěšná karvinská učitelka, která tráví se svými žáky volný čas mimo školu při turistických výšlapech, zájezdech nebo charitativních akcích? Anebo porotu zaujme orlovská učitelka, která dokáže hodiny dějepisu ozvláštnit vtipnými příběhy a učivo se tak žákům doslova vrývá do paměti?

To se dozvíme za měsíc, kdy proběhne v DDM Vratimov regionální kolo. Tam pojedou spolu s učiteli také žáci, kteří je nominovali. „Před porotu nejdříve přijdou s obhajobou žáci, po ní následuje ještě rozhovor s porotou za přítomnosti žáků a nominovaného pedagoga. Obhajoba by měla být pečlivě připravená, originální, výstižná, vtipná, musí porotu zaujmout a přesvědčit, že nominovaná paní učitelka nebo pan učitel je opravdu nejoblíbenější," uvedl ředitel a zakladatel Zlatého Ámose Slávek Hrzal.

Na ty, kteří uspějí v regionálních kolech, bude čekat postup do semifinále 7. března. Regionální kola Zlatého Ámose však nejsou jen soutěží o postup do semifinále. „Jsou zároveň oceněním všech, kteří byli svými žáky na titul Zlatý Ámos nominováni. Jsou to nejoblíbenější učitelky a nejoblíbenější učitelé na jednotlivých školách a uznání si jistě zaslouží," dodal Slávek Hrzal. Z regionálních kol také vzejdou nositelé titulu Krajský Zlatý Ámos, což je novinka oproti minulým létům. Finále pak proběhne 22. března v kongresovém centru hotelu Olšanka v Praze.

Podaří se našim pedagogům navázat na úspěch karvinské učitelky Lucie Andělové, která vyhrála cenu před čtyřmi lety? Ta se pojede letos na soutěž podívat. „Teď si to užiji jako divák. Před tím jsem byla trochu svázána trémou," vzpomíná karvinská učitelka. Vítězství ji naplnilo štěstím a také ji ujistilo v tom, že povolání, které si vybrala, má smysl. „Ale nebylo to jen mé vítězství ale i vítězství dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, které to odprezentovaly a podpořily mě," dodává Lucie Andělová.

A co poradí svým kolegům, kteří budou letos o Zlatého Ámose bojovat? „Hlavně aby důvěřovali dětem, které je budou obhajovat, a pořádně si to užili," říká Lucie Andělová.