Čísla ukazují, že lidí s trvalým pobytem na radnicích stále přibývá. „Loni v lednu mělo trvalý pobyt na radnici 827 lidí, letos v lednu už jich je 1 222. Lidé, bytová družstva či město ruší trvalý pobyt buď bývalému nájemníku, rodiče dětem či jeden z rozvedeného manželského páru bývalému partnerovi," sdělila mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

V Orlové a v Havířově za poslední rok narostl počet „bezdomovců" o necelých dvě stě lidí, v Českém Těšíně zhruba o sto čtyřicet. V Karviné byla situace nejhorší před třemi lety.

„Teď už to tak neroste, špatné to bylo kolem roku 2010, kdy jsme poprvé museli rozdělit centrální volební okrsek na dva. Dnes máme na radnici hlášeno 1 812 dospělých plus k tomu jejich děti," informovala mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Přihlášení k trvalému pobytu na adrese radnice ale není tak jednoduché. Je třeba prokázat jasně stanovené důvody, tedy nestačí jen ujištění, že člověk nemá kde bydlet. Nejčastěji to jsou finanční důvody, kdy někdo naseká dluhy a odhlásí jej vlastník bytu nebo rodina, aby se uchránila před exekutory.

I v tomto případě je třeba prokázat, že daná osoba už tam nebydlí. Úředníci se prý dokonce setkávají i s případy, kdy lidé přijdou s požadavkem, že chtějí mít trvalé bydliště na radnici. To však není možné, člověk sám sobě zrušit trvalé bydliště nemůže.

„Návrh může podat tzv. navrhovatel, což je vlastník domu či bytové jednotky nebo nájemce bytu, který se prokáže listinou prokazující tuto skutečnost. Navrhovatel musí prokázat, že osobě, které hodlá zrušit trvalý pobyt, zaniklo užívací právo k domu či bytu, například ukončením nájmu, a že uvedený dům či byt daná osoba neužívá, což se prokazuje například výslechem této osoby a navržených svědků," vysvětlila Jana Mašková z Městského úřadu v Českém Těšíně.

Kvůli lidem, kteří mají bydliště na radnicích, vznikají městům určité náklady a papírování.

„Náklady s tím pochopitelně jsou, protože se vše musí ověřovat, a pokud jde o korespondenci, je většina samozřejmě nedoručitelná, takže doporučené dopisy, které si lidé nevyzvednou, musíme posílat zpět. Ani administrativně to není jednoduché, ale rozhodně to není palčivý problém," dodala Šárka Swiderová.