Vytrvalý déšť měl na severu Moravy a ve Slezsku podle předpovědi ustat v průběhu úterního dopoledne. Oblačnost se však nad regionem pozdržela. Zatímco se měla oblačnost protrhávat už dopoledne, aktualizovaná předpověď s tím počítala až později odpoledne. V noci na středu už má pršet jen ojediněle.

„To, co mělo podle předpovědi napršet, už napršelo a prší dále. I tak ale předpokládáme, že srážky už nebudou tak vydatné a hladiny nebudou stoupat. Výjimkou je Petrůvka na Karvinsku, která pramení na polském území a tam jsou srážky ještě vydatnější. Náš pracovník tam vyrazil situaci ověřit osobně," potvrdil šéf dispečinku společnosti Povodí Odry Jiří Pagáč.

Vodohospodáři s dešti počítali a na mnoha tocích v celém povodí regulují výšku jejich hladin pomocí přehrad. Těmi dokáží ovlivnit průtok i v řekách, na kterých přehrady nejsou.

„Zvýšený odtok z přehrad jsme podle předpovědi zastavili a nyní pod hráze pouštíme jen minimální množství vody. Všechny přehrady mají dostatečné rezervy," dodal Pagáč.

Na Karvinsku a Ostravsku nebyla dopoledne v 1. povodňovém stupni ani jedna řeka, na Opavsku se tam dostala řeka Opava v Děhylově a Moravice v Brance. V Bílovci na Novojičínsku se Bílovka přiblížila k limitu 2. stupně. Ke spodní hranici 1. stupně se dostala říčka Osoblaha ve stejnojmenné obci na Krnovsku.

Odpoledne se do 1. stupně dostalo několik dalších řek a Petrůvka na Karvinsku dosáhla v 17 hodin 2. stupně. 

„Předpokládáme, že většina vodních toků už nebude výrazně stoupat a po kulminaci budou hladiny klesat," doplnil dispečer.

K lokálním záplavám museli vyjet hasiči v celém kraji

"Hasiči v Moravskoslezském kraji vyjeli od úterního rána do večera v více než 70 událostem souvisejících se silným deštěm. Nejvíce jich bylo v okrese Opava, pak na Karvinsku, Novojičínsku, Bruntálsku, v Ostravě a na Frýdecko-Místecku. Dosud nemáme žádnou informaci, že by v souvislosti s těmito událostmi či zásahy byl někdo zraněn. Jednalo se hlavně o čerpání vody ze sklepů obytných domů, čištění odtoků vody, možnosti výtoku vody z polí, preventivní pokládání pytlů s pískem a hasiči také monitorují vodní toky," informoval mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

OBRAZEM: Žimrovice zatopil potok a voda z lesů
Hasiči v Českém Těšíně vytahovali z rozvodněného potoka strom

V Karviné zaplavila voda křižovatkuZaplavená silnice v Karviné. Dopravní komplikace způsobil vydatný déšť v Karviné na cestě na Petrovice. Na křižovatce ulice Rudé Armády a Čsl. Armády se z nedaleké stružky vylila voda. Zatímco dopravní situaci řešili karvinští strážníci, jeden z hasičů se brodil v metrové vodě a snažil se najít a vyčistit kanálové víko od spadlých větví, aby se alespoň část vody odtekla. (dog)