Vysvědčení od své třídní učitelky dostaly i děti z polské malotřídky ve Stonavě. Některým dětem předávali ceny za úspěch ve výtvarné soutěži zástupci Kroužku krojovaných horníků ze Stonavy. Snímky jsou ve fotogalerii. 

Konec roku na ZŠ Frýdecká v Havířově. Loučení deváťáků.

Úsměvy, kytičky i neskrývané emoce. Tak vypadala nálada na havířovské Základní škole Frýdecká, pro kterou byl pátek svátečním dnem.

Už tradičně se společně sešly všechny třídy, aby si nejprve z úst ředitelky Jiřiny Sivé vyslechly zhodnocení uplynulého školního roku.

Úspěšným žákům se dostalo veřejného ocenění i potlesku, loučily se páté ročníky, stejně jako deváťáci. Ti si tradičně připravili prezentaci své činnosti, při níž nejednomu ukáplo také pár slz. A pak už všichni netrpělivě očekávali na výsledek své celoroční práce v podobě vysvědčení.

„Ještě nevím, co dostanu, ale předpokládám, že vysvědčení bude slušné," prozradil desetiletý Jan Samiec, který se stejně jako ostatní už těšil na prázdniny.

„Já jsem se celý rok snažil, takže si myslím, že budu mít jednu nebo dvě dvojky," hlásil jeho spolužák Daniel Kolář. „Na tuto školu chodím rád. Jsem vlastně z páté generace naší rodiny, která tady dochází," poznamenal chlapec.

„Snažíme se rozvíjet nadání jednotlivých dětí, které jsou úspěšné v mnoha oblastech. A je tedy skvělé, že zde máme nejen výborné sportovce, ale i matematiky, počítačové programátory či výtvarníky. Prvních pětačtyřicet minut jsme opravdu tleskali právě těm nejúspěšnějším," popsala ředitelka školy, která čítá 277 dětí.

„Je mi velice líto, že školu opouštím. Ale je to konec a nový začátek zároveň. Musíme jít prostě dál," řekl zcela optimisticky žák deváté třídy Robin Mikuš.

Nelehce nesl odchod i jeho spolužák Lukáš Moj. „Nejraději bych zůstal ještě dva roky. Určitě je to tu lepší než na střední, kde se budu muset začít učit," řekl jedničkář s potutelným úsměvem.

Teprve první vysvědčení však čekalo na Vojtíška Kubíčka. „Na vysvědčení se těším hodně. Budu mít samé jedničky," prozradil prvňáček.

Přiznal, že nejtěžší pro něj byla matematika. „Nejdou mi slovní úlohy," poznamenal s tím, že je naopak dobrým sportovcem. „Chodím do přípravky na hokej. Pak ještě dělám gymnastiku a běh," doplnil Vojta Kubíček, který nejenže odcházel domů s ukázkovým vysvědčením, ale také s oceněním za nejlepšího žáka třídy.