„Setkal jsem se s krajským ředitelem po jeho nástupu do funkce a kvitoval jsem jeho pohled na situaci. A zpráva o náboru nových policistů? Nezvyklá, ale rozhodně pozitivní," prozradil primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk.

Ten také vyslovil přání, aby co nejvíce policistů zamířilo právě do druhého nejlidnatějšího města v kraji. „Ten nedostatek policistů je zde markantní," říká primátor.

Město má několik problémových lokalit. Příkladem může být například Šumbark nebo Prostřední Suchá. Radnice již dříve posílila městskou policii tím, že přidala peníze, aby mohli strážníci dělat více přesčasů. Navíc od ledna začali strážníci sloužit v místě svého bydliště.

„Kde jinde by měl strážník sloužit, než v místě, které dobře zná a kde jej znají obyvatelé a mají v něj důvěru," pokládá si řečnickou otázku Zdeněk Osmanczyk.

Jednoznačně vítají posílení sboru také v Karviné. „Doufám, že po zácviku nových lidí bude posíleno i karvinské oddělení a práce policie především v ulicích," uvedl karvinský primátor Tomáš Hanzel.

Ten si pochvaluje spolupráci s republikovou policií, díky čemuž se podařilo v uplynulých dvou letech posílit službu v problémových částech města. Vedení města navíc přidalo z městské kasy také peníze městské policii.

„Díky tomu se již dostavily pozitivní výsledky. Tím je pokles řešených kriminálních činů ve městě asi o 14 procent v meziročním srovnání let 2011 a 2012 a nárůst objasněnosti trestné činnosti o 7 procent ve stejném období," konstatoval primátor s tím, že předpokládá, že posílení početních stavů republikové policie prospěje bezpečnosti v Karviné ještě více.

Zvýšení počtu policistů vítají také v Českém Těšíně. Přestože město nad Olší nemá takovou kriminalitu jako Karviná nebo Havířov, i zde jsou však lokality, které lidé vnímají negativně.

„Z průzkumu mínění mezi obyvateli jsme zjistili, že je to především okolí nádraží, kde je hodně bezdomovců a sídliště Svibice. To se ale mění k lepšímu. Opravují se domy, zatepluje, stavějí se dětská hřišti a také CPI Byty investovalo prostředky do kamerového systému a strážní služby," řekla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Posílení policie kvitují také místní obyvatelé.

„V Petrovicích, kde bydlím, sice ta situace není tak špatná jako v Karviné, ale i tak se už objevují zprávy o vykradených domech. Proto ten krok vítám," prozradila Lenka Zděblová.

Peter Krupka sice v Karviné jen studuje, ale už i on se setkal s místní kriminalitou.

„Viděl jsem, jak někdo rozebíral v parku plot u bývalých stájí. Sice jsem neměl u sebe telefon, ale potkal jsem hlídku strážníků, které jsem to nahlásil," prozradil mladík.